Cięcie laserem to zabiegi o podwyższonym ryzyku uszkodzenia ciała. Nie istnieje równie szybka metoda cięcia, więc tutaj należy mieć oczy dookoła głowy, bo nawet najmniejsze zamyślenie może spowodować nieprawidłowe przecięcie materiału.
Jaki kształt ma wiązka laserowa ?
Można się domyślać, że wiązka lasera, który wykorzystuje się do cięcia metalu jest bardzo skupiona w jednym punkcie. W miejscu działania lasera wytwarza się ogromna ilość ciepła, która topi metal i powoduje jego oddzielanie się od siebie. Sama krawędź przecięcia jest bardzo gorąca nawet kilka minut po zakończeniu obróbki. Samo cięcie metalu laserem w Warszawie wymaga dość długiego studzenia przeciętych blach. Aby w ogóle rozpocząć cięcie, należy podgrzać stal do określonej temperatury, w której będzie ona pracowała, aby uzyskać określone wymiary detalu, bo jak wiadomo stal zmienia swoją objętość w zależności od temperatury. Powyższe zjawisko nosi nazwę rozszerzalności cieplnej i jest doskonale znane technologom i konstruktorom. Raz jest to zjawisko pożądane, a raz wręcz przeciwnie. Wszystko to zależy od tego, gdzie dana stal będzie pracowała. W ogólnym przypadku można przyjąć, że wiązka lasera ma kształt bardzo małego kręgu, dzięki czemu krawędzie po cięciu pozostają gładkie. Chociaż nieraz należy je stępić na przykład za pomocą szlifierki, aby nie raniły dłoni pracowników podczas ich transportu.
Laser jest tylko jednym z wielu wynalazków, których gwałtowny rozwój nastąpił w dwudziestym pierwszym wieku. Obecnie ciężko jest wynaleźć coś nowego, a o wiele łatwiej jest rozwinąć czy udoskonalić istniejące już przedmioty. Tak też było w przypadku lasera, który początkowo wykorzystywany był podczas pokazów laserowych dla publiczności i funkcjonował również jako dość kontrowersyjna zabawka dla dzieci.