Przejdź do treści

Czym jest oświetlenie xenonowe?

Oświetlenie jest niesamowicie istotną sprawą na drodze. Dlatego właśnie każde auto powinno zostać wyposażone w dobre światła, dzięki którym ryzyko wypadku zmniejszy się o spory procent. Zapewne słyszeliście o czymś takim jak xenony, ale niekoniecznie wiecie co to takiego. Postaram się o krótko wytłumaczyć.

W jaki sposób działają światła xenonowe?

oryginalne xenonyChodzi o specjalne oświetlenie samochodowe. Zwykle używało się żarówek które wiele energii zmieniają raczej w ciepło, a tylko część w światło. Z ego też powodu starano się znaleźć o wiele bardziej wydajne rozwiązanie które zapewni lepsze efekty. Opracowano więc xenony. To bańki szklane w których znajdują się dwie elektrody, między nimi tworzy się strumień plazmy dzięki temu że bańka została napełniona gazem szlachetnym którego nazwą jest właśnie xenon. Myślę że samo zjawisko może być nieco trudne do wyobrażenia sobie, jednak należy przyznać że tego rodzaju światła są niezwykle efektywne na drodze. Jeśli widzicie w samochodach oświetlenie o zabarwieniu niebieskim to są to właśnie xenony. Jednak nie można po prostu zamontować do samochodu xenony, potrzebna jest specjalna przetwornica dzięki której można zasilać to oświetlenie. Ogółem najlepsze są oryginalne xenony. Więc jeśli już trzeba wymienić te części to lepiej wydać nieco więcej na oryginalne od producenta. Oczywiście opinie mogą być różnorodne, jednak trudno natrafić na dobre xenony do konkretnego auta od kogoś innego niż jego oryginalny producent.

Ludzie starają się przez cały czas ulepszyć samochody żeby były jeszcze bezpieczniejsze, a przy tym jeździło się nimi bardziej komfortowo. Z pewnością oświetlenie xenonowe jest skuteczne i pozwala cieszyć się sporą wygodą jazdy. Warto więc zainwestować  samochód właśnie z czymś takim.