Czynniki wpływające na wybór materaców do spania

Powstało wiele mitów na temat wyboru materaców do sypialni. Niektórzy uważają, że najlepsze są materace twarde, a jeszcze inni kupują tylko materace miękkie. Najważniejszym zadaniem materacu jest stanowienie podparcia dla kręgosłupa.

Waga, wzrost i pozycja spania a wybór materaca

materace na zamówienieDlatego materac wybiera się stosownie do wzrostu oraz wagi osoby, która będzie na nim spała. Jeszcze nie tak dawno temu uważano, że materac powinien być jak najtwardszy. Wynikało to jednak z faktu, że do produkcji materacy stosowano sprężyny bonnelowe, włókna kokosowe i trawy morskie. W związku z tym uważano, że im twardszy materac tym lepszy materiał, z którego go wykonano. To jednak waga człowieka wyznacza nośność. Gdyby wybrać bardzo twardy materac, nieodpowiedni do wagi, to wtedy człowiek będzie się na takim materacu męczył. Właśnie dlatego materace na zamówienie do dobre rozwiązanie. Takie materace dostosowane są zarówno do wagi jak i wielkości człowieka. Dobry materac to taki, który w sposób naturalny dopasowuje się do krzywizn w kręgosłupie. Wybierając materac, trzeba pamiętać o takiej zasadzie: materac musi być co najmniej 20 cm dłuższy od osoby, która będzie z niego korzystać! Osoby lekkie powinny wybierać bardziej miękkie materace. Osoby ciężkie muszą wybrać materac twardszy, który dopasuje się do ich naturalnych krzywizn. Przy wyborze materaca warto też kierować się pozycją, w jakiej się śpi.

Jeśli ktoś śpi tylko na boku, powinien wybrać materac, który pozwoli na zagłębienie się wystających części ciała w materac (przede wszystkim ramion). Dzięki temu kręgosłup będzie mógł przyjąć linię prostą. Jeśli leżymy na brzuchu albo na plecach, to trzeba sprawdzić, czy kręgosłup w czasie leżenia zbytnio się nie wygina. Zawsze trzeba pamiętać o tym, by kręgosłup w trakcie leżenia utrzymywał się w linii prostej.