Dobór odpowiednich przewodów do ledów

Jeśli ktoś myśli, że w związku z tym, iż lampy LED nie pobierają dużo prądu – może do jednego gniazdka podłączać „co tylko się da” – jest w błędzie. Takie zachowanie może prowadzić nie tylko do uszkodzenia samych lamp LED, ale także nawet do niebezpieczeństwa pożarowego. Grubość i długość kabli, to sprawa priorytetowa.

Jak dobrać przewód do oświetlania LED?

przewody ledOdpowiedni przekrój, oraz długość przewodu zasilającego jest bardzo ważnym elementem w montażu każdego światła – także ledowego. Takie przewody led powinny być stosowane o takim przekroju i długości, aby cała instalacja była bezpieczna i nie stwarzała żadnego zagrożenia zarówno dla siebie samej, jak i dla użytkownika. Dlaczego odpowiedni dobór jest tak ważny? Trzeba wiedzieć, że choćby dany przewód był najlepszego gatunku, oraz wyprodukowała go wiarygodna na rynku firma, nigdy nie będzie on całkowicie bezpieczny, ponieważ dla prądu każdy przewód stanowi opór. Im dłuższy kabel, tym opór jest mniejszy, ale jest większa indukcyjność. Te dwa zjawiska mogą wytwarzać wiele negatywnych konsekwencji. Najlepiej, jak zakupimy tyle kabla i o takim przekroju, aby były one najbardziej optymalne dla szeregu oświetlenia LED w naszym domu. Jeśli montujemy takie oświetlenie, to już na początku należy to obliczyć. Nie można również w trakcie użytkowania (czyli np. za dwa – trzy lata) „dorzucić” jakieś ledy, by tych montowanych wcześniej jest zdecydowanie za mało. Jeśli chcemy już coś „dorzucić”, musimy zweryfikować stan kabli.

Oświetlenie LED w domu to bardzo dobry pomysł, ale należy go realizować „z głową”. Jeśli nie potrafimy obliczyć optymalnej dla naszego oświetlenia, zlećmy to fachowcom. Brak pomyłek – to bezpieczne użytkowanie oświetlenia LED przez długie lata dla nas, oraz naszych dzieci.