Przejdź do treści

Działanie tokarek CNC

Podstawową różnicą pomiędzy tokarkami numerycznymi, a tradycyjnymi jest sposób sterowania. W przypadku tych pierwszych, wszystkie osie maszyny poruszają się z wykorzystaniem technologii komputerowej. Komputer realizuje sekwencję określonych ruchów, które mają na celu nadanie określonego kształtu danej części.

Tokarka sterowana numerycznie – czym jest?

tokarki numeryczneJeżeli chodzi o tokarki numeryczne, w wielu zakładach skutecznie zastępują one tradycyjne rozwiązania. Wynika to głównie z przyspieszenia procesu obróbki samego materiału oraz odciążenia pracowników. Ponadto przedmioty wykonane przez tokarkę CNC cechują się znacznie wyższą precyzją oraz jakością wykonania. Dzięki niej możliwa jest produkcja przedmiotów o bardzo złożonych formach. Przedmioty są nie tylko wykonane z ogromną dokładnością, ale sterowanie numeryczne pozwala również na powtarzalność procesów z zachowaniem najwyższej jakości oraz dokładności. Wszystkie produktu pochodzące z jednej serii są zatem takie same w najmniejszych szczegółach. Tokarki numeryczne umożliwiają nie tylko obróbkę metali, ale także materiałów metalopodobnych. To właśnie z tego względu narzędzie jest tak uniwersalne i stosowane w wielu zakładach produkcyjnych. Tokarki wykonują ruchy zarówno obrotowe jak i prostolinijne, ponadto sprawdzają się także w przypadku frezowania oraz wiercenia powierzchni. Automatyzacja trybu pracy jest nieocenionym procesem w wielu hutach oraz zakładach produkcyjnych. Urządzenia tego typu tworzą niezwykle przyjazne środowisko pracy, nie wymagające zbyt wielkiego nakładu pracy.

Tokarki numeryczne sprawdzają się doskonale w przypadku seryjnej obróbki części. Urządzenia te charakteryzują się wysoką wydajnością oraz niezwykłą precyzją pracy. To właśnie te cechy zadecydowały o ogromnej popularności tokarek CNC w dziedzinie przemysłu.