Wystarczającym straszakiem na ptasi problem – to znaczy obsiadające balkony, okna, pomniki, chodniki (i wszystko co się da) ptaki, zazwyczaj jest siatka przeciw ptakom. Przynajmniej w Poznaniu – mieście, w którym ten problem jest prawdopodobnie największy – to rozwiązanie sprawdza się najlepiej. Zaobserwowano jednak, że nie w stosunku do wszystkich ptaków jest to wystarczający sposób odstraszania.
Jak odstraszyć wszechobecne gołębie?
Gołębie są specyficznym rodzajem ptaków. Przede wszystkim są nieco większe niż inne. Siatki przeciw ptakom mogą się zatem okazać niewystarczające. W tej sytuacji na pomoc walczącym z gołębiami przychodzą producenci innych typów odstraszaczy. Polecane są na przykład kolce przeciw ptakom. Najczęściej umocowane są do pewnego rodzaju rynny, która stanowi stelaż pod kolce. Ewentualnie przyklejane są na taśmie, ale to rozwiązanie nie jest stabilne. Istnieją również specjalne uchwyty, które można umocować na nierównych krawędziach. Dla ptaków nierówna krawędź nie stanowi problemu – i tak tam usiądą, więc kolce przydadzą się również w takim miejscu. Producenci prześcigają się w coraz to nowszych pomysłach, jak odstraszyć natrętne ptaki, siadające na naszych balkonach czy tarasach, czy co gorsza budujące gniazda. Być może w najbliższym czasie ktoś wymyśli lepsze rozwiązanie niż siatki przeciw ptakom czy kolce. Faktycznie takie zasieki nie wyglądają zbyt estetycznie na naszym balkonie. Raczkującym pomysłem są również środki chemiczne rozpylane na balkonie, ale nie do końca wiadomo czy to rozwiązanie dobrze się sprawdza.
Odstraszanie ptaków jest niezwykle trudnym zadaniem, ponieważ zwierzęta bardzo przywiązują się do danego miejsca, zwłaszcza kiedy uda im się już uwić swoje gniazdo. Niektórzy rezygnują z rozwiązań proponowanych w sklepach i stawiają na domowe odstraszacze – kukły, rozwieszone szeleszczące torby i inne.
Więcej informacji topprotect.pl