Przejdź do treści

Jak działa instalacja pianowa?

 

Zapewnienie bezpieczeństwa osób zgromadzonych w budynku jest zadaniem projektanta oraz zarządcy obiektu. W tym celu stosowane są różnego rodzaju instalacje i urządzenia, które mają chronić osoby przebywające w danej przestrzeni. Dotyczy to w szczególności budynków, w których przebywać może jednocześnie wiele osób. Mowa tutaj o takich przestrzeniach jak chociażby kina czy galerie handlowe.

Piana jako środek gaśniczy

instalacje pianoweWłaśnie tam stosowane są między innymi instalacje przeciwpożarowe, które mają za zadanie chronić życie oraz mienie. W skład instalacji wchodzą urządzenia takie jak: centrala pożarowa, czujki dymu w różnych odmianach, ręczne ostrzegacze pożarowe, sygnalizatory alarmowe, klapy dymne, wentylacja, bramy pożarowe czy urządzenia tryskaczowe oraz zraszacze. To te ostatnie pełnią szczególnie ważną rolę. W niektórych przypadkach są one bowiem w stanie ugasić pożar samoczynnie, a w reszcie sytuacji w znaczącym stopniu ograniczają straty. W niektórych przypadkach jednak ich podstawowa konfiguracja, w której do gaszenia wykorzystuje się wodę jest niewystarczająca. Właśnie wtedy wykorzystywane są instalacje pianowe, w których do wody dodawany jest specjalny dodatek mający za zadanie wytworzenie piany. Po zadziałaniu instalacji w zbiorniku następuje określona domieszka środka pianotwórczego.

W ten sposób powstaje bardzo skuteczny środek, który jest stosowany jako piana lekka lub ciężka. Do zalet instalacji pianowej zaliczyć można między innymi: szybką możliwość ponownego uruchomienia systemu po uzupełnieniu środka gaśniczego, bardzo wysoką skuteczność gaszenia czy wysoką niezawodność. Instalacje te są stosowane wszędzie tam, gdzie może dojść do pożaru z udziałem płynów palnych, a w szczególności w: przemyśle i handlu czy w miejscach publicznych.