Przejdź do treści

Jak działają aplikatory do malowania proszkowego?

Podczas malowania proszkowego najważniejsze jest aby zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Taki, który zapewni najwyższą jakość wykonywanej pracy. Poza pistoletami na rynku są również dostępne aplikatory do malowania proszkowego, które działają w oparciu o zjawisko elektrostatyki. Służą do skutecznego malowania powierzchni metalowych.

Działanie aplikatorów do malowania proszkowego

aplikator do malowania proszkowegoAby zaopatrzyć się w jak najlepszy aplikator do malowania proszkowego, należy zwrócić uwagę na to w jaki sposób ma działać. Na rynku sprzętów lakierniczych wyróżniają się dwa rodzaje aplikatorów – napięciowe, które ładują proszek za pomocą generatora wysokiego napięcia oraz takie ładujące proszek poprzez tarcie w lufie. Sprzęt warto jest najpierw przetestować lub skontaktować się z osobami, które takiego używały, aby zaopatrzyć się w to czego się oczekuje. W ten sposób uniknie się zakupu aplikatora, który nie będzie dokładnie domalowywał powierzchni. Jest to urządzenie o prostej konstrukcji, w którym dzięki kaskadzie wysokonapięciowej zintegrowanej w pistolecie wytwarzane jest pole elektrostatyczne, które ładuje farbę wypuszczaną na powierzchnię. Farba z ładunkiem elektrostatycznym przykleja się do malowanego przedmiotu, co bardzo skutecznie działa na powierzchniach metalowych. Warsztaty, które się w tym specjalizują, doskonale wiedzą czego oczekiwać od sprzętu i jakich działań się spodziewać w trakcie procesu malowania.

Proces malowania proszkowego wymaga od garażu czy warsztatu kupienia kilku potrzebnych sprzętów. Kabina czy piec mają ogromny wpływ na to jak będzie wyglądał końcowy produkt, natomiast pistolet czy aplikator służą do wykonania początkowej pracy i nałożenia proszku, który musi być w jak najlepszy sposób naładowany elektrostatycznie.