Przejdź do treści

Jak naprawić uszkodzenia blacharskie w aucie?

 

Naprawy oraz zaprawy blacharskie można wykonać samemu w domowych warunkach. Dzięki temu istnieje możliwość zaoszczędzenia pieniędzy i podniesienia swoich doświadczeń związanych z motoryzacją. Ceny w warsztatach oscylują w granicach kilkuset złotych za zniszczony element karoserii.

Jak przygotować zderzak do malowania?

popękany lakier na zderzakuPrzed rozpoczęciem jakichkolwiek czynności naprawy zderzaków, należy obejrzeć uszkodzenia znajdujące się na pojeździe. Sprawdza się, czy siła nacisku, nie uszkodziła inne elementy. Podczas odkręcania elementów karoserii sprawdza się, czy nie doszło do uszkodzeń gniazd i zaczepów. W razie takiego przypadku element może nie nadawać się, do naprawy. W pierwszej kolejności następuje oczyszczenie i odtłuszczenie całego zderzaka. Markerem zaznaczane są miejsca, które zostaną zmatowione, a z wewnętrznej strony sprawdza się pęknięcia. Dodatkowo należy zaznaczyć popękany lakier na zderzaku z zapasem, około dwóch centymetrów. Jeśli pęknięcia nie występują, a jedynie przetarcie znajduje się na zderzaku, należy je wyszlifować i powtórnie odtłuścić. Na tak przygotowaną powierzchnie można nałożyć szpachle z utwardzaczem. Jeśli rysy nie są głębsze niż pięć milimetrów, nie trzeba używać szpachli z włóknem. Jej zaletą jest szybki czas schnięcia. Po odczekaniu godziny można przystąpić do szlifowania nadmiaru. Kiedy kształt został wyprowadzony a szpachla roztarta, należy nałożyć farbę podkładową. Jej proces szlifowania odbywa się już przy użyciu wodnego papieru ściernego. Tak przygotowany element można oddać do malowania w lakierni.

Jeśli nie posiada się odpowiedniego miejsca do malowania oraz sprzętu, lepiej jest go oddać fachowcom. Przez wykorzystywanie komputera do mieszania farby dobiorą odpowiedni odcień pod samochód. Ich kompresory równomiernie położą warstwę farby i nie pozostawiając zacieków.