Przejdź do treści

Jak szkoleni są operatorzy żurawi?

Operator żurawia ma pracę, która wbrew pozorom jest dość skomplikowana, dlatego dużo przykłada się do zajęć praktycznych. Żuraw mimo tego, że swój ciężar przenosi w pasmach poziomych, tak samo jak suwnica, wymaga umiejętności manewrowania ciężkim ładunkiem. Właśnie dlatego na szkoleniach organizuje się różne tory przeszkód, które mają na celu podniesienie sprawności manipulacji zawieszonym ładunkiem.

Dobre szkolenie operatorów żurawia

szkolenia na operatora żurawiaPrzede wszystkim pierwszy etap szkolenia po nauce obsługi maszyny to nauka poruszania hakiem bez żadnego ciężaru. Wbrew pozorom to też jest bardzo ważne. Szkolenia na operatora żurawia przeprowadza się stopniowo, zaczynając od ćwiczeń „na sucho, a dopiero później są przenoszone większe gabaryty. W przypadku drugiego stopnia szkolenia zakłada się ciężar duży gabarytowo, ale lekki. Najczęściej w tym przypadku wykorzystuje się kostki styropianu, które nawet jak spadną z dużej wysokości nie zrobią żadnych strat. Taki styropian może mieć nawet trzydzieści metrów sześciennych i w dalszym ciągu jest lekki. Dopiero trzeci etap polega na podnoszeniu rzeczy cięższych, które wymagają większego skupienia. Mimo, że mowa dopiero o etapie trzecim, jest on najdłużej ćwiczony. Przyszły operator poza umiejętnościami powinien mieć także świadomość tego, że podnosi coś, co waży dużo. Nie można pozwolić sobie na niekontrolowane ruchy. 

Operatorzy żurawi powinni być dobrze przeszkoleni. Warto wiedzieć, że przed podjęciem zatrudnienia taki operator przechodzi staż. Pracuje wtedy pod okiem doświadczonych operatorów, którzy stale zwracają uwagę na wszelkie błędy podczas pracy. Wiadomo, że dobry operator nie może pozwolić sobie na błędy, stąd tak duża staranność podczas szkoleń, a także późniejsza praktyka zawodowa.