Przejdź do treści

Jak wybrać olej do skrzyni biegów?

Olej w skrzyni biegów trzeba co jakiś czas zmieniać, aby wydłużyć jej żywot. Dla niektórych nie jest to takie oczywiste, ale rzeczywiście takie działanie pomaga w dbaniu o ten element samochodu. Wręcz nie ma innego wyjścia, bo po przejechaniu ok stu tysięcy kilometrów, po prostu tego oleju już po prostu nie ma. Trzeba wówczas kupić nowy.

Jak często wymieniać olej w skrzyni biegów?

olej do skrzyni biegówIstotne jest, aby wybierać dobry olej, gdyż inaczej skrzynia biegów może się psuć znacznie szybciej niż, gdy ten produkt jest dobrej jakości. Poza tym olej do skrzyni biegów musi być wymieniany co odpowiedni okres. Najpierw specjaliści radzą wymianę gdzieś właśnie po tych stu tysiącach kilometrów, a nawet po sześćdziesięciu. Następnie powinna ona odbywać się znacznie częściej, gdyż w skrzyni biegów stary olej miesza się z nowym, a to powoduje, że po prostu wymiana staje się konieczna częściej. Warto wówczas wymieniać olej co trzydzieści czy czterdzieści tysięcy kilometrów. Ta zasada obowiązuje w samochodach z automatyczną skrzynią biegów, do których to elementów praktycznie nie ma dojścia, jeśli nie skorzysta się z usług prawdziwego fachowca. Trzeba więc pogodzić się z tym, że właśnie nowy olej będzie się mieszał ze starym. Przy skrzyni biegów manualnej, jest znacznie łatwiej i w tym przypadku można zmieniać olej rzadziej. Specjaliści doradzają tak co osiemdziesiąt tysięcy kilometrów.

W każdym razie zawsze warto wybrać naprawdę sprawdzony olej w skrzyni biegów, gdyż, jak wiesz, ma on służyć przez długi czas. Lepiej by było, aby pomagał w zachowaniu skrzyni biegów w odpowiedniej kondycji jak najdłużej. Dobrze jest poczytać o produktach tego typu i na tej podstawie podjąć decyzję o zakupie konkretnego z nich. Można też podpytać któregoś ze sprzedawców, co by polecał.