Przejdź do treści

Jakie whiskey wybrac na prezent?

Wybierając się na przyjęcia urodzinowe czy imieninowe czasem mamy problem z doborem odpowiedniego prezentu dla jubilata czy solenizanta. Bardzo popularnym podarunkiem jest alkohol, szczególnie jeśli swoje święto obchodzi mężczyzna.

Na prezent – whiskey czy whisky?

whiskey na prezentW przypadku prezentów trunek taki jest zazwyczaj z górnej półki, ponieważ w ten sposób chcemy wyrazić szacunek dla osoby obchodzącej swoje święto. Często podarunkiem wówczas jest whisky, które wydaje się bardziej prestiżowe od pozostałych, popularnych alkoholi. Wybierając trunek w elegancko zaprojektowanej butelce i ładnie zapakowanej w torbę na pewno sprawi radość sobie nim obdarowanej. Jednak czasem zastanawiamy się, przeglądając oferty w internecie czy stojąc przed sklepową półką, jaka jest różnica między whisky, a whiskey na prezent? Obydwa słowa brzmią tak samo, jednak pisownia ich odrobinkę jest inna. Główną różnicą jest jednak pochodzenie danego trunku, bowiem pierwsza nazwa nazwa sugeruje, że alkohol pochodzi prawdopodobnie ze Szkocji, Kanady czy Japonii. Natomiast pisownię whiskey używa się w Irlandii i w Stanach Zjednoczonych. Te dwa rodzaje whisky różnią się też jedna sposobem produkcji. Szkocki trunek destylowany jest tylko dwa razy i leży w dębowych beczkach na okres trzech lat, a jego koneserzy są w stanie wyczuć jej torfowy smak, czego mniej można doznać w tym drugim gatunku. Whiskey z kolei jest w gruncie rzeczy bardzo podobny w odczuciu smakowym, ale ta amerykańska wytwarzana jest z kukurydzy, a irlandzka z jęczmiennego słodu i filtrowana jest trzykrotnie.

Jak widać, alkohole te odrobinę się od siebie różnią, ale wyłącznie koneserzy wyczują dokładnie ich odmienność. Zarówno whisky, jak i whiskey mogą być świetnym wyborem na prezent, ponieważ na rynku jest wiele dostępnych rodzajów.