Przejdź do treści

Jazda motocyklem – tylko w dobrych rękawicach

Czy jazda motocyklem jest trudna? Czy moje prawo jazdy pozwala na jazdę jednośladem? Czy na pewno sobie poradzę – te i wiele innych pytań zadaje sobie wielu przyszłych kierowców maszyn pozostawiających jeden ślad.

Sezon motocyklowy już trwa – włóż kask i rękawice

rękawice motocykloweWiele osób, które chcą zapisać się na egzaminy z prawa jazdy na motocykl zadaje sobie niewłaściwe pytania – tak oceniają przeprowadzoną ostatnio wśród przyszłych kierowców jednośladów egzaminatorzy i fani motocykli. Jazda motocyklem jak każda inna umiejętność jest od wyuczenia, a podstawą jest trening. Wiele statystyk podaje, że młodzi kierowcy motocykli dużo częściej w porównaniu z tymi w bardziej podeszłym wieku ulegają wypadkom. Media zwalają winę na „temperament” młodych osób i nawołują do zaostrzania przepisów, jednak wielu behawiorystów i psychologów ocenia te przypadki w zgoła odmienny sposób. Okazuje się bowiem, że nie tyle wypadki są wywoływane przez młodych kierowców, co przez kierowców niedoświadczonych. Okazuję się bowiem, że nawet osoby które w późniejszym wieku zdają prawo jazdy na jednoślad i mają je poniżej roku z taką samą częstotliwością ulegają wypadkom co osoby młode, które posiadają te prawo od podobnego czasu. Podstawą bezpieczeństwa jest jednak odpowiednie wyposażenie. Kluczowy jest odpowiedni nieścieralny kombinezon (w tej chwili produkowane są one nawet z kevlaru, który nigdy się nie przeciera), odpowiedni zabudowany kask ze szczęką, rękawice motocyklowe, a także wzmocnienie kręgosłupa. Przy takim zestawie motocykliści wychodzą z większości wypadków co najwyżej poobijani. Okazuję się, że osoby, które posiadają wiedzę na temat bezpieczeństwa mają dużo więcej wiary w swoje umiejętności jazdy.

Sezon motocyklowy już trwa, także nie zwlekaj, zapisz się na kurs i ruszaj w trasę. Jazda motocyklem bowiem zaliczana jest do jednej z najciekawszych rozrywek według większości facetów, którzy kiedykolwiek jednośladem jeździli