Jak obchodzić się z twardą wodą? Jakie problemy może stwarzać i czy warto ją uzdatniać? To pytanie zadaje sobie większość użytkowników wody miejskiej, ponieważ najczęściej spotykanym problemem z wodą dostarczaną nam przez wodociągi jest jej zbyt wysoka twardość. Co przeciętny użytkownik twardej wody powinien wiedzieć?
Sposoby na twardą wodę
Twarda woda to taka, w której zawartość jonów wapnia i magnezu jest na wysokim poziomie. Warto jednak wiedzieć, że nawet bardzo wysokie stężenie tych pierwiastków nie zagraża naszemu zdrowiu. Wręcz przeciwnie, wapń i magnez są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego picie wody demineralizowanej nie jest wskazane. Sytuacja ma się inaczej, jeśli mowa o urządzeniach domowych wykorzystujących wodę. Podczas podgrzewania twardej wody jony wapnia wytrącają się w postaci kamiennego osadu i osadzają na ściankach urządzeń, grzałkach, wymiennikach ciepła itp. Im wyższa temperatura wody, tym cały proces zachodzi szybciej i intensywniej. Kamień pojawiający się w przewodach urządzeń powoduje zakłócenie ich pracy, zmniejszenie wydajności, a nawet całkowitą awarię. Zatem czy zmiękczanie wody jest konieczne? Zdecydowanie tak, jeśli chcemy chronić pralki, zmywarki oraz urządzenia grzewcze przed zepsuciem. W jaki sposób obniżyć twardość wody? Istnieje na to kilka skutecznych sposobów. Jeśli mieszkamy w bloku, gdzie lokale ogrzewane są z sieci, nie zależy nam na ochronie pieca centralnego ogrzewania przed kamieniem kotłowym. W takim wypadku warto się skupić na środkach ochronnych dla pralki, zmywarki czy ekspresu do kawy. Istnieje szereg różnych skutecznych preparatów chemicznych w postaci płynów, żelu, proszków lub granulek, których powinno używać się regularnie w sprzętach narażonych na działanie twardej wody. Jeśli natomiast obawiamy się kamienia kotłowego, który odkłada się w przypadku kotłów i podgrzewaczy wody, konieczne będzie zmiękczanie wody już na wejściu do budynku. W takim przypadku warto zainwestować w zmiękczacz wody, który jest urządzeniem montowanym na głównym zaworze wody. Dzięki temu woda w całym domu będzie posiadała przyjazne parametry.
Stacje zmiękczające wodę montuje się najczęściej w kotłowniach lub pomieszczeniach gospodarczych. Wymagają one dostępu do prądu oraz odpływu kanalizacyjnego, którym usuwane będą popłuczyny z płukania złoża żywicy jonowymiennej. Innym sposobem na zmiękczanie wody jest magnetyzer, który zmienia węglany występujące w wodzie z twardego kamienia na mulisty osad.