Przejdź do treści

Kontrola bezpieczeństwa w węzłach komunikacyjnych i transportowych

 

Węzły komunikacyjne i transportowe to miejsca z definicji bardzo narażone na ataki terrorystyczne, dlatego z roku na rok rośnie poziom kontroli. Pozwala to na zwiększenie bezpieczeństwa i szybszą reakcję w razie zagrożenia.

Prześwietlanie bagażu i inne metody

prześwietlarki bagażuPonieważ jednym z najważniejszych punktów na mapie zapewnienia bezpieczeństwa w miejscach związanych z transportem i komunikacją są ich pracownicy, to warto wiedzieć, że nieustannie muszą oni doskonalić swoją wiedzę i umiejętności. W szczególnie narażonych miejscach, takich jak lotniska, muszą oni znać niezbędne protokoły bezpieczeństwa, wiedzieć jak obchodzić się z potencjalnie niebezpiecznymi przedmiotami, w jaki sposób powinna przebiegać ewakuacja ludności cywilnej i jakie służby należy wezwać w przypadku zagrożenia. Ich sprawna praca i wysoki poziom kwalifikacji mają ogromny wpływa na bezpieczeństwo w takich miejscach. Jednak sama praca ludzi to za mało, konieczny jest też odpowiedni sprzęt i technologie. Jednymi z najczęściej stosowanych metod jeśli chodzi o zapewnianie bezpieczeństwa są wykrywacze metali i prześwietlarki bagażu. Te pierwsze pozwalają w wykryciu broni i niebezpiecznych narzędzi, które mogą zostać zamaskowane jako przedmioty codziennego użytku. Te drugie pozwalają na szczegółową kontrolę bagażu bez jego otwierania. Nowoczesne prześwietlarki dają obraz w kilku kolorach, gdzie każdy kolor związany jest z materiałem, z jakiego wykonano przedmiot. Pozwala to na znacznie bardziej precyzyjną ocenę zawartości bagażu i uniknięcie wielu możliwych pomyłek. Mimo wszystko w wielu sytuacjach konieczne będzie zaglądanie do środka i przejrzenie rzeczy ręcznie.

W zwiększaniu bezpieczeństwa pomagają także np. psy, które są wyszkolone do wyczuwania narkotyków czy materiałów wybuchowych nawet w bardzo przemyślnie wykonanych skrytkach.