Przejdź do treści

Kto może zostać rzeczoznawcą?

W niektórych budynkach konieczne jest stosowanie dodatkowych urządzeń oraz instalacji, które są w stanie zwiększyć poziom bezpieczeństwa osób przebywających na ich terenie. Dotyczy to w szczególności urządzeń przeciwpożarowych, które w wielu przypadkach są wymogiem prawnym. Można się na nie natknąć we wszystkich większych obiektach począwszy od muzeów na galeriach handlowych kończąc.

Ochrona przeciwpożarowa budynków

rzeczoznawca do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowychPożar jest bowiem jednym z największych zagrożeń jakie mogą wystąpić w przestrzeni zamkniętej, gdzie przebywa jednocześnie wiele setek, a często tysięcy osób. Niemniej jednak system składa się często z wielu elementów składowych takich jak czujki, centrale, sygnalizatory oraz wiele wiele innych. W związku z tym całość musi być kompatybilna oraz musi działać niezawodnie. Warto dodać, że w przypadku wątpliwości pomocą służy rzeczoznawca do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, który posiada bardzo rozległą wiedzę z zakresu ochrony przeciwpożarowej budynków. Żeby zostać rzeczoznawcą trzeba spełnić wiele wymogów, które są zawarte w obowiązujących aktach prawnych. Właśnie dlatego osoby te są wiarygodnym źródłem informacji na których oparty może być projekt instalacji przeciwpożarowej. Warto dodać, że rzeczoznawcy często biorą również udział w odbiorach instalacji. W przypadku, gdy z jakichś przyczyn system nie zadziała poprawnie analizują oni również, gdzie tkwił błąd żeby sytuacja nie powtórzyła się w przyszłości.

Jak widać pełnią oni bardzo wiele ważnych i odpowiedzialnych funkcji. Właśnie dlatego zawód ten mogą pełnić jedynie określone osoby. Lista rzeczoznawców do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych jest również udostępniana w Internecie w celu łatwiejszej komunikacji. Jak widać ochrona budynków jest zagadnieniem rozbudowanym, które musi być rozpatrywane na wielu płaszczyznach.