Przejdź do treści

Metoda ustawień rodzinnych

Od kilku dekad widocznie wzrasta ilość osób zmagających się z problemami z własnym zdrowiem. Aktualnie problemy psychiczne nie są już takim tematem tabu jak dawnej. Coraz więcej ludzi szuka pomocy i pragnie powrócić do zdrowia. Szukają pomocy zarówno u psychologów jak i poszukując alternatywnych metod leczenia.

Terapia systemowa Berta Hellingera

ustawienia systemowe berta hellingeraAktualnie istnieje wiele metod oraz technik z dziedziny psychologii, które mają pomagać w powrocie do zdrowia psychicznego. Techniki te i metody mają skutecznie usuwać zaburzenia oraz problemy psychiczne. Dotychczas przeprowadzane badania pokazują, że na to jak czujemy się dziś, ma wpływ nasza przeszłość i doświadczenia. Zatem teraźniejszość i przeszłość zazębiają się ze sobą wpływając na naszą przyszłość. Istnieje stwierdzenie mówiące, że to, kim aktualnie jesteśmy nie jest dziełem przypadku, a składową wielu zdarzeń. Do takich wniosków doszedł również Bert Hellinger psychoterapeuta z Niemiec. Refleksje te sprawiły, że doszedł on do wniosku, iż należy stworzyć nową metodę. Metoda ta została nazwana ustawieniami systemowymi lub ustawieniami rodzinnymi. Jakie zadanie mają ustawienia systemowe berta hellingera? Metoda ma pomóc w uporządkowaniu relacji między poszczególnymi członkami rodziny. Niepoukładane relacje z rodzicami i członkami rodziny mają bardzo duży wpływ na naszą przyszłość i nasz rozwój osobisty oraz zawodowy. Niepoukładana relacja oraz więzy dotyczą zarówno żywych jak i zmarłych członków rodziny. Terapia odbywa się w grupie. Osoba chcąca uporządkować relacje z danymi członkami rodziny staje przed uczestnikami terapii. Są to osoby obce i niespokrewnione jednak każda z nich symbolizuje określonego członka rodziny. Metoda ta sprawia, że osoba wcielająca się w daną postać z rodziny odczuwa jej emocje, mimo że osoba ta jest jej obca. W metodzie tej ważna jest również kwestia osób zmarłych. Po ich śmierci nadal jesteśmy z nimi związani więc jeśli mamy niepoukładane relacje i z nimi należy je uporządkować.

Cel terapii grupowej jest jeden. Mamy wrócić do równowagi i pogodzić się z członkami naszej rodziny. Niezależnie od tego czy osoby te żyją, czy są umarłe. Podstawową komórką społeczną jest rodzina i to od niej wszystko się zaczyna. Dlatego tak ważne jest poukładanie wszystkich relacji z osobami, które wyrządziły nam krzywdę.