Każdy rodzic oraz nauczyciel zdaje sobie sprawę z tego jak ważna jest edukacja dzieci na temat ruchu drogowego. Z roku na rok liczba wypadków z udziałem dzieci spada, jednak najlepiej aby do takich zdarzeń nie dochodziło wcale.
Czemu służą miasteczka ruchu drogowego?
Aby Polskie drogi były bezpieczne dużą świadomością muszą wykazywać się nie tylko dorośli, ale i użytkownicy ruchu, w tym przypadku również dzieci. Najwięcej wypadków zdarza się w okolicach szkół i placów zabaw czyli miejsc gdzie dzieci najczęściej przebywają. Warto nauczyć dzieci podstawowych zasad ruchu drogowe, znaczenia znaków drogowych oraz zasad przechodzenia przez jezdnię. W tedy powrót dziecka ze szkoły będzie bezpieczny. Właśnie po to, aby dzieci poprzez zabawę uczyły się, powstało miasteczko ruchu drogowego Bielsko-Biała. Oprócz niego na terenie naszego kraju jest jeszcze kilka podobnych inwestycji i ciągle planowane są kolejne. Ważne jest aby konstrukcja miasteczka objęła jak najwięcej elementów, z którymi dzieci będą miały styczność na co dzień. Na przykład kiedy dzieci podczas drogi do szkoły muszą pokonywać kilka przejść dla pieszych, skrzyżowanie czy przejazd kolejowy, ważne aby w miasteczku te elementy zostały uwzględnione. Miasteczka ruchu drogowego z założenia przeznaczone są dla dzieci które poruszają się rowerami. Jednak coraz częściej przeprowadza się zajęcia dla pieszych. Okazuje się, że przynoszą one znaczne rezultaty.
Dzięki temu dzieci jako piesi uczą się jak prawidłowo pokonywać przejścia dla pieszych, jak poruszać się po szosie bez chodnika oraz są przygotowywane na zagrożenia jakie mogą spotkać ich na drodze. Oprócz tego rowerzyści/dzieci uczą się znaków drogowych, które są dla nich ważne podczas codziennego korzystania z jezdni.