Przejdź do treści

Mikroskopowe badanie włosów

Problemy z włosami lub skórą głowy dotyczy dużego odsetka Polaków. Dzisiejsza technologia i wiedza lekarzy specjalistów pozwala nam na zapobieganie, a w razie konieczności odpowiednie leczenie tychże problemów. Włosy są niewątpliwie atrybutem kobiecości, dlatego kobiety znacznie poważniej przeżywają problemy z nimi związane. 

Badanie struktury włosa

komputerowa trichoskopiaWypadanie włosów dotyczy ok. 60% całego społeczeństwa. Niewątpliwie w części przypadków przyczyną jest nieodpowiednia pielęgnacja, dlatego świadomość i wiedza w tym zakresie są bardzo ważne. Jeśli jej odpowiednie wdrążenie w życie przyniesie oczekiwany efekt to mamy szczęście, ponieważ szukanie przyczyny wypadania włosów nie jest łatwe. Jeśli pomimo odpowiedniej pielęgnacji dokucza nam wypadanie włosów, świąd skóry głowy, łupież, lub łamliwe i puszące się włosy powinniśmy zrobić badania laboratoryjne, a następnie z nimi udać się do trychologa. Warto wspomnieć to, że trycholog nie jest lekarzem. Może nim zostać lekarz dermatolog, który ukończy odpowiednie szkolenie, ale również może nim być kosmetolog. Natomiast trychologia jest branżą specjalizującą się w specjalistycznej diagnostyce, oraz w leczeniu problemów skóry głowy i włosów. Zwykła wizyta u dermatologa nie przyniesie zbyt dużych efektów, ponieważ większość tych specjalistów nie posiada odpowiedniego sprzętu. Komputerowa trichoskopia jest podstawowym badaniem, które wykonuje się na pierwszej wizycie u trychologa. Polega ono za wyrwaniu od 50 do 100 włosów i poddaniu ich badaniom mikroskopowym. Pozwala to na określenie struktury oraz stanu włosów i cebulek oraz ewentualnego stanu chorobowego, tj. zapalenie bakteryjne, grzybicze czy pasożytnicze. 

Odpowiednia pielęgnacja wdrożona w życie, zanim pojawią się jakiekolwiek dolegliwości może nas przed nimi uchronić. Dzięki niej nasze włosy będą w lepszej kondycji, będą wzmocnione, odżywione, zatem będzie ciężej o ich łamanie lub wypadanie.