Przejdź do treści

Na czym polega praca prasy krawędziowej

 

Metal jest materiałem, który jest najczęściej stosowany w przemyśle. Wszystko między innymi dzięki temu, że jest stosunkowo łatwy w obróbce, a przede wszystkim trwały. Z tego też względu wiele fabryk czy też warsztatów zaopatrzona jest w maszyny do obróbki tego rodzaju materiału. Do najbardziej popularnych zaliczamy między innymi prasę krawędziową.

Zastosowanie prasy krawędziowej

prasa krawędziowaDziałanie które wykonuje prasa krawędziowa to przede wszystkim wyginanie blach pod odpowiednim kątem. Na rynku dostępne są różne typy pras krawędziowych. Do najpopularniejszych wliczamy prasy hydrauliczne, elektryczne, mechaniczne oraz pneumatyczne. Największą siłą nacisku wyróżniają się prasy hydrauliczne, których siła nacisku osiąga nawet do kilkuset ton. Maszyna do wyginania blachy składa się w podstawie ze stempla oraz matrycy. Blacha, która podlega działaniu prasy krawędziowej może być formowana w różny sposób: wyginana, karbowana czy też zgniatana. Do wieloseriowego gięcia blach wykorzystywana jest głównie prasa elektryczna. Jest ona dużo szybsza od hydraulicznej, jednak siła nacisku jest znacznie niższa. Sterowana jest ona za pomocą komputera. Podstawowymi parametrami używanymi w tego typu urządzeniach jest siła nacisku wyrażana w tonach oraz maksymalna długość gięcia przedstawiana w milimetrach. Dodatkowym parametrem poruszanym już wcześniej jest prędkość gięcia, która jest różna w zależności od rodzaju prasy jaki stosujemy. Aby prasa działała płynnie, bez jakichkolwiek zarzutów ważne jest zachowanie jej w dobrym stanie. Dlatego też powinniśmy na bieżąco wymieniać olej oraz filtry.

Jeśli jesteśmy posiadaczami prasy krawędziowej, bądź obecna jest ona w naszej pracy, jednak nie używamy jej na co dzień ważne jest aby smarować cylindry w celu uniknięcia rdzy. Dzięki tym maszynom ze zwykłych arkuszy blachy możemy uzyskać wiele części takich jak: pojemniki, obudowy czy nawet części maszynowe.