Plomby zabezpieczające urządzenia elektroniczne używane są odkąd działają serwisy naprawiające takowe urządzenia. Są one bowiem gwarancją iż dane uszkodzenie zostało wywołane defektem sprzętu, a nie ingerencją właściciela. Są również zabezpieczeniem producentów przed nieuczciwymi klientami, którzy mogliby usunąć podzespoły ze sprzętu i wnioskować o wymianę z racji wybrakowania.
Plomby do urządzeń elektronicznych
Najczęściej stosowanymi i najstarszymi rodzajami plomb są warianty papierowe. Były one obecne od wielu lat na urządzeniach elektronicznych, gdyż są to plomby tanie, bardzo łatwe do dostania i ogólnodostępne. Nie są one jednak trwałe, i mogą być łatwo uszkodzone, więc niejednokrotnie wywoływały wiele problemów po uszkodzeniu. Wiele warsztatów używa więc znacznie trwalszych wariantów. Solidne plomby gwarancyjne z tworzyw sztucznych są jednymi z tak wytrzymałych plomb. Wykorzystywane są w bardzo różnej formie. Najbardziej podstawowe plomby z tworzywa sztucznego są zwykłymi kawałkami folii z napisami ostrzegawczymi. Są one trudne do usunięcia, a po ich zerwaniu na urządzeniu pozostaje zazwyczaj widoczna warstwa spoiwa, sygnalizująca usunięcie plomby z miejsca. Nowsze plomby działają na podobnej zasadzie, aczkolwiek są pokryte od wewnątrz folią, która pozostaje na urządzeniu i oznajmia naruszenie plomby gwarancyjnej, a tym samym niweluje warunki umowy na której udzielana jest gwarancja.
W niektórych urządzeniach używane są twarde plomby z metalowych drutów i dość delikatnego tworzywa, podobne do tych które pojawiają się na domowych urządzeniach pomiarowych. Wszystkie plomby są bardzo tanie i ogólnodostępne. Wiele firm wykonuje takowe na zamówienie, nanosząc logo firmy serwisowej lub producenta, lub tworząc plomby pod specjalne zamówienie.