Przejdź do treści

Nowoczesne zabezpieczenia do stalowych konstrukcji

Podczas budowy czy remontu hal produkcyjnych, zarówno stałych jak i tymczasowych, jedną z najważniejszych czynności jest zabezpieczenie konstrukcji przed możliwością uszkodzenia po powstaniu ogniska pożarowego. Konstrukcje ze stali są bowiem szczególnie narażone na wypaczenie czy uszkodzenie pod wpływem ekstremalnych temperatur.

Zabezpieczenie przeciwpożarowe do konstrukcji stalowej

zabezpieczenia ppoż konstrukcji stalowychKonstrukcja może być zabezpieczona przed uszkodzeniami na wiele różnych sposobów, w zależności od potrzeb i zasobów finansowych właściciela obiektu. Najpopularniejszym i najtańszym sposobem zabezpieczenia ppoż konstrukcji stalowych było do tej pory malowanie jej za pomocą farb nie przewodzących ciepła. Jest to dość przestarzałe zabezpieczenie, funkcjonujące od kilkudziesięciu lat, aczkolwiek nadal skutecznie działa w miejscu gdzie istnieje niewielkie ryzyko wystąpienia pożaru, a średnia temperatura nie stwarza zagrożenia dla konstrukcji. W zakładach przemysłowych, w szczególności na terenie odlewni, gdzie temperatury wewnątrz pomieszczeń są stale bardzo wysokie, stosuje się okładziny z tworzyw izolujących konstrukcję od temperatury. Płyty wykonane z takiego tworzywa zużywają się jednak z czasem, więc muszą być wymieniane co kilka lat, choć są jednym z najlepszych sposobów na zabezpieczenie konstrukcji przed ekstremalną temperaturą.

W miejscach najbardziej narażonych na możliwość wystąpienia pożaru, oraz w pomieszczeniach w których używane jest otwarte źródło ognia o wysokiej temperaturze spalania, używane są natomiast lakiery przeciwpożarowe. Lakiery te posiadają doskonałe właściwości termoizolacyjne, a po kontakcie z otwartym ogniem pęcznieją, tworząc warstwę ochronnego tworzywa o bardzo wysokiej odporności na temperaturę i kontakt ze źródłem ognia.