Przejdź do treści

Oczyszczanie odprowadzanego powietrza

Niemal wszystkie cząsteczki znajdujące się w powietrzu osiągają wielkość maksymalną 1 milimetra. Powietrze, które dostarczane jest do pomieszczeń poprzez działanie klimatyzatorów musi być mimo to odpowiednio oczyszczone. Należy stosować rozwiązania, dzięki którym możliwe jest sprostanie wymaganiom dotyczącym higieny w poszczególnych pomieszczeniach.

Jaki wpływ ma filtr na centralę wentylacyjną?

filtry do central wentylacyjnychCzas eksploatacji klimatyzatorów jest uzależniony od właściwej konserwacji urządzenia. Filtry do central wentylacyjnych mogą być w tym pomocne. Konieczność wymiany filtra jest często sygnalizowana specjalnie zamontowaną na pulpicie lampką. Stosowaną najczęściej zasadą jest to, że filtry powietrza powinny być wymieniane co najmniej 2 razy w ciągu roku. Zaraz po zakończeniu sezonu grzewczego i drugi raz jesienią. Wszystkie użytkowane filtry powinny spełniać normy bezpieczeństwa. Głównym zadaniem filtrów jest utrzymanie bardzo wysokiej jakości powietrza. Najbardziej skuteczne są filtry w kształcie harmonijek, które pochłaniają nawet niewielkie zanieczyszczenia, szybko i dokładnie. Istotne są również komfort i łatwość użytkowania. Wyróżnia się dwa typy filtrów: powietrza nawiewanego oraz odprowadzanego z konkretnego pomieszczenia. Pierwszy rodzaj filtra to konstrukcja zespolona. Jednak filtry takie charakteryzują się dużą powierzchnią filtracji. Tym samym straty ciśnienia nie są duże, a okres eksploatacji ulega wydłużeniu.

Filtry, które oczyszczają powietrze odprowadzane mają za zadanie jak najlepszą ochronę przed zanieczyszczeniami wentylatorów i wymienników ciepła. Producenci filtrów wykonują coraz bardziej wytrzymałe egzemplarze. Przy zakupie filtra najważniejsze jest zwracanie uwagi na wykonanie go w zgodzie z zasadami bezpieczeństwa.