Przejdź do treści

Odpowiednie oświetlenie do domu

W projektowaniu oświetlenia jedną z najważniejszych kwestii jest podział na strefy danej przestrzeni. Teraz w jednej przestrzeni może współistnieć wiele obszarów funkcjonujących jako oddzielne pomieszczenia. Cel i zadania każdego z nich powinny być podkreślane przez oświetlenie.

Jak oświetlić dom wewnątrz?

oświetlenie do domuKuchnia nie jest już współcześnie oddzielona od jadalni lub salonu. Przy projektowaniu oświetlenia w domu lub mieszkaniu, warte uwagi jest umiejętne łączenie wielu stref. Jednocześnie warto patrzeć na funkcjonalność wybranych wnętrz, a także ich estetykę. A zatem oświetlenie do domu powinniśmy wybierać, kierując się jego intensywnością. Nadmierne oświetlenie może być bowiem niewygodne w danym wnętrzu. Aby właściwie zaplanować oświetlenie w domu lub mieszkaniu, musimy zastanowić się, jakie prace mają być w danym miejscu wykonywane. Ogólne, miejscowe i dekoracyjne oświetlenie powinno być bowiem odpowiedzialne za konkretne zadania oraz uzależnione od powierzchni danych pomieszczeń, ich wysokości, liczby okien i znajdujących się tam mebli. Aby podkreślić charakter salonu lub sypialni, warto zawiesić oświetlenie z możliwością regulacji jego intensywności. W razie potrzeby można wówczas przekręcić przełącznik, aby uzyskać ciepłe, miękkie, dyskretne światło, idealne do wypoczynku. Bardzo ważne jest, aby mieć odpowiednie oświetlenie w kuchni oraz w miejscu, gdzie stoi biurko, ponieważ pozwoli to nam wygodnie pracować. Jednocześnie nie możemy zapomnieć o oświetleniu przedpokoju czy korytarza.

Powinniśmy zatem oświetlić dom za pomocą odpowiednich lamp. Ważne jest zapewnienie także bezpieczeństwa i komfortu użytkowania wnętrza w nocy. Warto zastanowić się zatem nad dyskretnym oświetleniem, bez konieczności włączania światła głównego.