Przejdź do treści

Odpowiednio zabezpieczona sianokiszonka

Zima jest dość ciężkim okresem w ciągu roku dla hodowców bydła. Nie mogą wypędzać bydła na pastwiska, ponieważ ziemia jest skuta lodem i pokryta śniegiem. Muszą zapewnić wyżywienie wszystkim zwierzętom na całą zimę. Najpopularniejszym pokarmem zwierząt hodowlanych w tym okresie jest tak zwana sianokiszonka.

Jak wybrać folię do sianokiszonek?

folia do sianokiszonkiDla osób które hodują bydło od wielu lat i stosują ten rodzaj pożywienia wybór folii nie jest trudny, ponieważ mają już jakieś tam doświadczenia. Folia do sianokiszonki powinna być przede wszystkim wytrzymała. Musi być ona odporna na rozerwanie przez twarde łodygi. W przypadku gdy folia się rozerwie to cały bal sianokiszonki idzie na zmarnowanie. Jeśli zdarza się to często, to szybko odczujemy duże straty pożywienia. Może się okazać, że pod koniec zimy nie będziemy mieli czym karmić swoich zwierząt. Dlatego folia musi być przede wszystkim bardzo wytrzymała. Taka folia powinna być kleista i elastyczna, pozwala to na owinięcie sianokiszonki w taki sposób, aby nic nie wypadało na zewnątrz. Folia musi być także odporna na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych, takie jak wilgoć i promieniowanie ultrafioletowe, aby się nie zepsuła w czasie gdy jest owinięta folią. Dobrze jest jak folia jest uniwersalna, możemy ją wtedy stosować przy każdym rodzaju owijarki. Korzystanie z uniwersalnej folii do sianokiszonki jest wygodne. Kolejnym ważnym aspektem jest szczelność folii, do sianokiszonki nie może dostawać się powietrze.

Przed dokonaniem zakupu powinniśmy się dobrze zastanowić, czy dana folia spełnia wszystkie niezbędne warunki. Rolka folii o wymiarach pięćdziesiąt centymetrów na tysiąc osiemset metrów kupimy za kwotę w granicach dwustu pięćdziesięciu złotych. Taką folię możemy kupić w sklepach rolniczych.