Przejdź do treści

Odwrócona osmoza w walce z tawrdą wodą

Z problemem złej jakości wody mierzy się niestety większość naszego społeczeństwa. Stężenia zawartych w niej pierwiastków najczęściej są na tyle wysokie, że stają się przyczyną kosztownych awarii. Ponadto nawet oczyszczona woda dostarczana nam przez wodociągi zazwyczaj pozostawia wiele do życzenia.

Filtry zmiękczające i osmotyczne

filtry odwróconej osmozyNieprzyjemny smak czy zapach wody, posmak chloru, a ponadto trudny do zlikwidowania osad z kamienia, to tylko kilka niedogodności spowodowanych złej jakości wodą płynącą w naszej instalacji. Najtrudniejsze i jednocześnie najdroższe do naprawy są awarie dotyczące pieców grzewczych czy podgrzewaczy wody, a także wszelkich sprzętów AGD wykorzystujących do swojej pracy wodę. Jeżeli mamy do czynienia z wodą o bardzo wysokiej twardości, osad z kamienia odkładający się na armaturze jest najmniejszym problemem. Dużo trudniej pozbyć się lub ochronić od kumulowania się takiego osadu w przewodach naszych instalacji. Koszty wezwania fachowca i napraw, jakie będą konieczną nie należą do małych. Wręcz przeciwnie, ceny takich usług sukcesywnie rosną. Dlatego dużo lepiej będzie się zastanowić, w jaki sposób możemy poprawić jakość wody w domu na tyle skutecznie, aby do kosztownych awarii nie dochodziło w przyszłości. Rozwiązaniem mogą okazać się filtry odwróconej osmozy, które oczyszczają wodę z najdrobniejszych zanieczyszczeń, włącznie z bakteriami i wirusami. Na specjalnej membranie osadzają się nawet jony pierwiastków rozpuszczonych w wodzie, dlatego filtr odwróconej osmozy pozwoli do zera wyeliminować problem kamienia. Filtry te montowane są najczęściej pod zlewem w kuchni, dzięki czemu możemy pić wodę wprost z kuchennego kranu. Instalacja takiej filtracji na cały dom nie jest jednak opłacalna (choć możliwa), ze względu na ogromne straty wody, a przez to bardzo wysokie rachunki. Aby pozbyć się twardej wody w całym domu dużo lepiej i taniej będzie zamontować zmiękczacz wody, który zredukuje ilość jonów wapnia i magnezu odpowiedzialnych za kamienny osad. Taka filtracja sprawdzi się zarówno w domu, jak i w mieszkaniu.

Sposobów na poprawienie jakości wody w domu i uniknięcie wielu kosztownych awarii jest sporo. W zależności od tego, na czym nam najbardziej zależy, możemy zastosować różne metody filtracji. Jeżeli marzymy o dostępie do zdrowej i bezpiecznej wody pitnej prosto z kranu, warto zamontować przy nim filtr z membraną osmotyczną. Jeżeli głównym problemem jest kamień w instalacji, postawmy na zmiękczacz wody dla całego domu.