Opole inwestuje w odnawialne źródła energii

Na terenie większych miast poszukiwane są sposoby na wytwarzanie taniego oraz zielonego prądu i ciepła. Pod pojęciem zielonego kryje się niska emisja szkodliwych substancji do atmosfery. Zagadnienie to jest obecnie bardzo na czasie ponieważ stan środowiska naturalnego pogarsza się z roku na rok. Chcąc przeciwdziałać tym negatywnym tendencjom mieszkańcy dużych miast takich jak Opole, coraz częściej decydują się na inwestycję w alternatywne sposoby zapewnienia niezbędnych mediów.

Zastosowanie pomp do ogrzewania budynków

pompy ciepła w OpoluPrzykładem mogą być instalacje odnawialnych źródeł energii, których na terenie miasta można znaleźć coraz więcej. Szczególnie popularne są pompy ciepła w Opolu, w które inwestują zarówno osoby prywatne jak i firmy czy instytucje publiczne. Urządzenia te mogą bowiem w bardzo ekonomiczny i ekologiczny sposób dostarczać ciepło, które może być wykorzystywane do przygotowania ciepłej wody użytkowej lub do ogrzewania pomieszczeń. Warto dodać, że pompa ciepła pracuje w oparciu o sprężarkę, która do swojego działania wymaga zasilania energią elektryczną. Właśnie dlatego często stosowane są układy hybrydowe, w których energia niezbędna do funkcjonowania sprężarki produkowana jest przez panele fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe. W ten sposób układ jest praktycznie samowystarczalny i generuje czysty zysk oraz oszczędności.

Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na inwestycję właśnie w wyżej opisane rozwiązanie. Nie bez znaczenia jest również dostępność programów operacyjnych na terenie miasta Opole. Są to różnego rodzaju dofinansowania mające na celu modernizację już istniejących układów lub sfinansowanie instalacji nowych. Niektóre z nich po spełnieniu pewnych warunków przyjmują postać dotacji bezzwrotnych. W ten sposób inwestor może znacząco ograniczyć koszty związane z budową takich instalacji.