Przejdź do treści

Piły trakowe i inne urządzenia

 

Występują bardzo różne rodzaje pił. Na rynku możemy znaleźć praktycznie nieograniczony ich wybór. Są zarówno piły przeznaczone do ręcznego użytku, tak zwane piły przenośne, jak i piły, które stawia się gdzieś w warsztacie czy innym miejscu.

Piły trakowe do tartaku

piły trakoweTe drugie zajmują dużo miejsca, ale też pozwalają osiągnąć pożądane efekty. Przykładem pił stacjonarnych, używanych tylko w niektórych, bardzo specjalistycznych branżach, są piły trakowe. Są to piły przeznaczone do użytku typowo tartacznego. W tartakach trzeba bowiem ciąć wielkie kawałki drewna. Może być ono różnego rodzaju. Chodzi o to, że raz jest to drewno bardziej miękkie, innym razem twarde. Zależnie od gatunku drzewa, jego cechy mogą się od siebie bardzo różnić. Trzeba więc posiadać odpowiednią maszynę, aby mogła sobie poradzić z cięciem i takich, i takich drzew. Ma też z pewnością znaczenie suchość drewna. Dobra piła trakowa będzie w stanie podzielić na kawałki drewno różnym stopniu wilgotności. Oczywiście, występują także bardzo różne inne rodzaje pił. Są na przykład piły tarczowe, które z pewnością są bardziej znane niż te trakowe. Jeśli ktoś ma warsztat, często posiada w nim taki rodzaj piły. Te urządzenia posiadają specjalne ostrza, które są okrągłe i posiadają specjalne ząbki. W zależności od tego, czy piła ma ciąć wzdłuż czy też w poprzek, ostrza te będą się od siebie różniły. Istotne jest, aby były one w każdym razie wykonane w sposób solidny, gdyż inaczej tylko poszarpią drewno, a nie będą w stanie go pociąć.

To samo dotyczy zresztą pił trakowych. Każdy taki element musi być odpowiednio ostry, ale również po prostu solidny, żeby nie ścierał się zbyt szybko. Ostrza na pewno da sie wymienić, ale jeśli będzie trzeba robić to często, to koszty eksploatacyjne znacznie wzrosną.