Przejdź do treści

Po co badać kwasowość gleby?

Bardzo często okazuje się, że pomimo dołożenia wszelkiej staranności oraz zużywania wysokiej jakości nawozów, uprawianie pewnych rodzajów roślin nie przynosi oczekiwanych efektów. Głównymi powodami tego stanu rzeczy są przede wszystkim słabej jakości nasiona, jak również i gleba o zbyt wysokiej kwasowości. Dlatego też założenie uprawy warto poprzedzić badaniami.

Jak bada się kwasowość gleby?

badanie kwasowości glebyW obecnym czasie bardzo przykłada się do wyboru odpowiedniego miejsca do założenia uprawy różnych roślin. Wszystko z tego względu,aby mieć pewność, że uprawianie konkretnych gatunków roślin w danym miejscu zakończy się powodzeniem. Szczególnie dużą rolę odgrywa w tej sytuacji badanie kwasowości gleby, które pozwoli zorientować się,czy w danym punkcie zaistniały dogodne warunki do uprawy ziemi. Oczywiście, należy pamiętać o tym, żeby takie badanie zlecać zawsze doświadczonym laboratorium, które dysponują odpowiednim sprzętem do przeprowadzenia tego rodzaju badań. Sam przebieg badań jest bardzo prosty – polega to na pobraniu próbek ziemi na różnej głębokości. Jest to najprostszy sposób,aby upewnić się, że w danym miejscu istnieją dogodne warunki do uprawy. Warto pamiętać o tym, że w przypadku różnych roślin dogodne mogą być bardzo różne poziomy kwasowości gleby, gdyż nie ma poziomu kwasowości który idealnie pasowałby do różnych roślin. Obecne jest coraz większa liczba laboratoriów, które wykonują tego rodzaju badania, dlatego też ich wykonanie nie powinno sprawić większych problemów. 

Od pewnego czasu coraz większą uwagę poświęca się wykonaniu badań ziemi, która ma polegać uprawie. Wszystko z tego względu aby mieć pewność, że rezultaty uprawy będą w danym punkcie  w pełni satysfakcjonujące. Takie badanie należy jednak zawsze zlecać profesjonalistom.