Przejdź do treści

Porcelana rodem z Australii

Porcelana, czyli szlachetniejsza odmiana znanej od tysięcy lat ceramiki, wytwarzana jest od siódmego wieku. Przez stulecia stanowiła pożądany element wyposażenia domu, pełniący nie tylko rolę użytkową, ale także dekoracyjną. Do dziś nic się nie zmieniło, porcelanowa zastawa stołowa wciąż kojarzy nam się przede wszystkim z elegancją.

Dekoracyjna porcelana w naszym domu

malowana porcelana australijskaW sklepach mamy duży wybór naczyń ceramicznych, porcelanowych, kamionkowych i fajansowych. Każdy z tych typów cechuje odmienny styl, różni je też cena. Naczynia z porcelany wciąż używane są raczej od święta i dla dekoracji, poza paroma ulubionymi sztukami zastawy, na przykład filiżanką do porannej kawy. Porcelanę nazywamy czasem białym złotem, co wiele mówi o jej cechach: jest twarda, nie brudzi się, nie ściera, a cechą, która ją wyróżnia, jest przepuszczalność światła. Szukając w sklepach porcelanowych naczyń, możemy natrafić na produkty z Anglii, Włoch czy odległej Australii. Australia raczej nie kojarzy się nam z elegancką zastawą stołową, jednak tamtejsze wyroby mogą nas zaskoczyć: malowana porcelana australijska od dziesiątek lat cieszy się ogromnym uznaniem na całym świecie. Wśród produktów, które powstają w tym kraju dostępne są zarówno bardzo klasyczne, dekorowane motywami roślinnymi i zwierzęcymi, jak i nowoczesne, modernistyczne zestawy. Uwagę zwracają linie zastawy stołowej, która dekorowana jest motywami z obrazów mistrzów takich jak Klimt, van Gogh czy Monet.

Już zaledwie kilka elementów malowanej zastawy z porcelany wystawionych na półkach sprawi, że wnętrze naszej kuchni czy salonu będzie prezentowało się bardziej elegancko. Kawa czy herbata podane w takich naczyniach od razu będą wydawały się nadzwyczajne i inne w smaku niż te, które pijemy w zwykłych szklankach lub ceramicznych kubkach.