Przejdź do treści

Precyzyjne kamery endoskopowe

Inspekcja rur kanalizacyjnych, przewodów wentylacyjnych, czy elementów klimatyzacji nie jest prosta i wymaga precyzyjnego urządzenia, jakim jest endoskop techniczny. Endoskopy wykorzystywane są głównie podczas badań medycznych, jednak dzięki wielu zaletom równie często służą nam w pracy i w domu.

Zastosowanie i parametry kamer inspekcyjnych

kamery do inspekcji kanalizacjiEndoskop techniczny to nic innego, jak odpowiedniej długości, elastyczny i wytrzymały przewód, zakończony odpowiedniej średnicy sondą wyposażoną w kamerę. Z drugiej strony przewód zakończony jest wtyczką USB, która umożliwia podłączenie urządzenia do komputera i oglądanie obrazu. Dostępne są także kamery do inspekcji kanalizacji wyposażone w samodzielny monitor. Takie rozwiązanie sprawia, że urządzenie jest znacznie bardziej mobilne. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu endoskopu? Przede wszystkim pamiętajmy, aby sprzęt dopasować do konkretnych wymagań, a zatem do pracy, jaką ma wykonać. Inne parametry będą posiadać kamery do inspekcji kanalizacji, inne do kontroli wnętrza komory silnika. W pierwszym wypadku liczy się głównie długość przewodu (im dłuższy, tym lepiej). W drugim zaś najważniejszym parametrem będzie średnica głowicy, która powinna być jak najmniejsza. Istotne są także takie cechy, jak wodoszczelność głowicy czy możliwość sterowania nią w przestrzeni roboczej. Istotną cechą, o której warto pamiętać, jest rozdzielczość optyczna. Odpowiada ona za jakość uzyskanego obrazu oraz zdolność przedstawiania szczegółów rejestrowanych przez sondę. Liczy się tu zarówno rozdzielczość monitora, jak i samej sondy. Najlepiej będzie, jeśli rozdzielczość sondy będzie co najmniej równa (lub wyższa) rozdzielczości monitora.

Endoskopy techniczne to bardzo przydatne urządzenia, zarówno w przemyśle, produkcji, jak i na użytek domowy. Posłużą zarówno w mechanice pojazdowej, przy kontroli trudno dostępnych miejsc, jak również w diagnozowaniu awarii sprzętów gospodarstwa domowego. Kamery te są niezbędne do inspekcji rur kanalizacyjnych, przewodów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, jak również podczas ustalania samego biegu instalacji.