Przejdź do treści

Przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe to duża wygoda, pozwalająca na chwilowe zapomnienie o wadzie wzroku. Niestety nie każdy może nosić soczewki kontaktowe. Są powody, dla których noszenie ich jest nie możliwe. W poniższym artykule przedstawiamy sytuacje, w wyniku których koniecznością będzie rezygnacja z soczewek. 

Soczewki kontaktowe – kiedy nie można ich nosić?

najlepsze soczewki kontaktowe z KrakowaPierwszym powodem, kiedy nie można nosić soczewek jest alergia. Nawet najlepsze soczewki kontaktowe z Krakowa czy sklepów z innych większych miast nie pomogą jeśli mamy alergię na któryś ze składników soczewek. Nawet jeśli mamy alergię na pyłki czy inne popularne alergeny, może to być dla nas przeszkodą w noszeniu soczewek. W przypadku stanu zapalnego oka czy spojówek soczewki należy niezwłocznie odstawić, by dodatkowo nie poddrażniać gałki ocznej ciałem obcym jakim jest soczewka. Dopiero po wyleczeniu zapalenia można powrócić do ponownego korzystania ze szkieł kontaktowych. Innym czynnikiem uniemożliwiającym noszenie soczewek kontaktowych jest zespół suchego oka, polegający na zbyt małym wytwarzaniu płynu zwanego filmem łzowym, powodując nadmierne wysuszanie się śluzówki oka, co sprawia że oko jest bardziej podatne na infekcje. Rozwiązaniem tego problemu mogą być soczewki z dodatkiem środka nawilżającego. Powodem dla którego nie można nosić soczewek kontaktowych są także problemy zdrowotne jak cukrzyca czy kłopoty z odpornością. Podczas noszenia soczewek jesteśmy bardziej podatni na zakażenia, w związku z czym może to powodować u tych osób częste powstawanie infekcji.

Przed zakupem pierwszych soczewek, należy zgłosić się do lekarza okulisty, który stwiedzi czy występują jakieś czynniki dyskwalifikujące nas do noszenia soczewek. Tylko w ten sposób unikniemy nieprzyjemnych powikłań w przypadku wystąpienia nietolerancji.