Przejdź do treści

Rodzaje zamków błyskawicznych

Wiele ubrań posiada dodatkowe elementy, które ułatwiają ich zakładanie i wygodne noszenie. Wśród nich znajdują się głównie guziki i zamki. Zazwyczaj są one dobierane do konkretnych ciuchów, nie tylko pod względem kolorystycznym, ale też praktycznym. Ich wszycie również nie jest trudne, bez problemu można wykonać wszystko samodzielnie.

Najpopularniejsze zamki błyskawiczne

zamki spiralneObecnie na rynku wyróżnia się kilka rodzajów zamków. Wśród nich znajdują się między innymi spiralne, kostkowe i kryte. Pierwsze z nich są najpopularniejsze i najczęściej wykonuje się je z plastiku. Można kupić je w każdym sklepie branżowym, w wielu kolorach i różnych wariantach. Oczywiście głównie dzięki konkretnej barwie dobierane są do odpowiednich ubrań. Zamki spiralne najczęściej spotyka się w różnego rodzaju bluzach, kurtkach, czy swetrach. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować je w innych tworzywach, jak na przykład w kosmetyczkach, torbach, czy piórnikach. Dzięki dobrze dobranej taśmie bez problemu można wszywać je samodzielnie, oczywiście wtedy, kiedy posiada się maszyną do szycia. Nic nie stoi na przeszkodzie, by stosować także wspomniane już zamki kostkowe. Używane są w różnego rodzaju odzieży i bardzo często można spotkać je w ubraniach sportowych. Z kolei zamki kryte zapewniają przede wszystkim bardzo estetyczne wykończenie. Stosuje się je najczęściej w sukienkach, spódnicach i dopasowanych bluzkach. Nie są one widoczne, ponieważ po zapięciu schowane są pod taśmę suwakową. Jednak ich wszycie nie jest tak proste jak przy poprzednich rodzajach. W tym wypadku używa się specjalnej stopki. Nie wszystkie maszyny są w nią wyposażone, w związku z tym warto się upewnić przed samodzielnym wszyciem czy posiada się ten element, lub wybrać się do krawcowej, która we wszystkim pomoże.

Dobranie odpowiedniego zamka do ubrania jest bardzo ważne. Jeśli wykona się to poprawnie, nie będzie się miało problemów z zapinaniem ciuchów i ich wygodnym noszeniem. W związku z tym warto zapoznać się ze wszystkimi ich rodzajami, by nie mieć żadnych problemów.