Przejdź do treści

Rzeczoznawcy pracujący w wielkich aglomeracjach

Czym większa aglomeracja, tym ceny nieruchomości mogą być w niej większe. Szczególnie te usytuowane w centrach miast. Nawet niewielka działka leżąca np. w Warszawie w ścisłym centrum może kosztować kilka milionów złotych. Ta sama powierzchnia gdzieś na wsi, z dala od miasta może być warta kilkaset złotych. Różnice są kolosalne.

Skąd biorą się tak wielkie różnice w wartości takich majątków?

rzeczoznawca nieruchomości działający w warszawiePrzede wszystkim jest to popyt. Jeśli na działkę jest duży popyt, można windować cenę w górę. Jeśli jednak nikt nie chce jej kupić, jej cena może być przytłaczająco niska. Pierwszą zasadą handlu jest to, że wartość przedmiotu oscyluje wokół tej ceny, którą chce zapłacić potencjalny kupiec. W miastach ceny mogą być bardzo zróżnicowane, ponieważ ewentualnych kupców na daną nieruchomość może być więcej, niż np. na wsi, gdzie ceny liczy się przeważnie od jednego hektara. W miastach – jest to jeden metr kwadratowy. Jeśli np. chcemy zakupić nieruchomość w stolicy, sprawdźmy, który rzeczoznawca nieruchomości działający w warszawie może nam zaproponować niezbyt dużą cenę za wycenę takiej nieruchomości. Kwota za tę usługę będzie rosnąć, jeśli zażyczymy sobie fachowego operatu szacunkowego, który zawiera wszelkie informacje o danej nieruchomości, jak wielkość działki ( a jeśli stoi na niej budynek) to wielkość jego kubatury zewnętrznej, także wielkość oraz ilość samych pokoi, itp. Rzeczoznawca zrobi odpowiednie zdjęcia oraz rysunki techniczne pomieszczeń i samej działki, którą jesteśmy zainteresowani.

Zlecając tę pracę fachowcom, możemy spodziewać się także wyciągnięcia ksiąg wieczystych nieruchomości, którą pragniemy zakupić i przedstawienia jej w operacie szacunkowym. W Polsce każdy może sprawdzić księgi wieczyste danej nieruchomości nawet, jeśli nie jest jej właścicielem.