Postęp technologiczny jest nieunikniony i zauważalny w wielu branżach. Przykładem jest chociażby możliwość odświeżania i wzmacniania starych nawierzchni podłogowych przeprowadzając proces akrylowania zwanego również polimeryzacją. Po wykonaniu zabiegu polimeryzacji podłoga odzyskuje blask, osiąga trwałość i właściwości antypoślizgowe.
Nowoczesna metoda polimeryzacji podłóg
Zabieg polimeryzacji może być wykonywany na podłogach z tworzyw sztucznych lub betonowych. Wykonuje się go coraz częściej ze względu na jego skuteczność. Najczęściej jest przeprowadzany w halach produkcyjnych i magazynowych, lokalach usługowych i użyteczności publicznej. Decydują się również na jego przeprowadzenie niektórzy właściciele domów. Najczęstszym motywem dla, którego przeprowadza się akrylowanie podłóg jest podniesienie bezpieczeństwa i estetyki pomieszczenia. Proces polimeryzacji przeprowadza się etapami by uzyskać zamierzony, jak najlepszy efekt. Pierwszą wymaganą fazą tego procesu jest bardzo dokładne wyczyszczenie starej posadzki i odtłuszczenie aby zapewnić możliwość dokładnego wiązania warstwy polimeru bez widocznych skaz. Następnie nakłada się warstwy polimeru. Ilość nakładanych warstw zależy od chłonności podłoża i przewidywanego natężenia ruchu. W przypadku chłonnych posadzek betonowych wskazane jest uprzednie ich zagruntowanie co ułatwia nakładanie polimerów. Etap trzeci to okresowa konserwacja podłogi polegająca na zabiegach pielęgnacyjnych z użyciem substancji zawierających polimery. Duże znaczenie ma również sposób czyszczenia przy użyciu specjalistycznych polerek.
Po wykonaniu zabiegu polimeryzacji posadzka uzyskuje szereg bardzo przydatnych właściwości. Bardzo łatwo utrzymać ją w czystości, jest odporna na zaplamienia. Powierzchnia jest lśniąca i zarazem antypoślizgowa, posiada właściwości antybakteryjne. Posadzka staje się całkowicie wodoodporna.