Przejdź do treści

Sposoby przechowywania pasz

W produkcji hodowlanej ważnym elementem jest zapewnienie stałej dostawy pasz hodowanym zwierzętom. Dlatego na terenie gospodarstwa powinny być zgromadzone odpowiednie zapasy. Do przechowywania zapasów pasz służą różnego rodzaju pojemniki i pomieszczenia. Najbardziej popularne są silosy.

Pojemniki na pasze sypkie

silosy paszoweWiększość pasz stosowanych w hodowli to pasze sypkie lub granulowane. Do ich prawidłowego przechowywania służą silosy paszowe. Silosy to zbiorniki walcowate z dnem w kształcie stożkowego leju, wykonane najczęściej z blachy ocynkowanej lub aluminium. Są również dostępne silosy z włókna szklanego, lekkie i bardzo wytrzymałe. Pojemność silosów, w zależności od wielkości obiektu mieści się w przedziale od 10 do 2200 ton. Zakładając i budując gospodarstwo hodowlane, a szczególnie hodowlę drobiu i trzody trzeba pamiętać o zabezpieczeniu miejsca na postawienie silosów. Ich liczba zależy od planowanej wielkości hodowli oraz od pojemności silosów. Jeśli chodzi o wymagania dotyczące paszy, która ma być przechowywana w silosach  są dosyć skromne. Musi to być przede wszystkim sucha pasza sypka (zboże, otręby, mieszanki zbożowe) lub granulowana. Silosy są przystosowane do podłączenia wszelkiego typu przenośników paszowych spiralnych, ślimakowych, łańcuchowo-krążkowych. Silosy napełniane są z góry w centralnej części samonośnego dachu. Zaś lejowate dno umożliwia całkowity grawitacyjny rozładunek. Silosy wyposażone są w wzierniki rewizyjne. Można również zamontować zsyp boczny, który umożliwi niezależny od leja głównego  pobór paszy.

Silosy stawiane są na kilku (od 3 do 8) nogach, w zależności od wielkości obiektu. Na rynku funkcjonuje kilkudziesięciu producentów silosów, oferujących szeroką gamę wyrobów, oczywiście z montażem. Wszyscy producenci mają swoje strony w internecie, co umożliwia dokonywanie zakupów on-line.