Przejdź do treści

Styrodur – nie tylko do ociepleń

Graficzne przedstawienia słów towarzyszą nam na każdym kroku. Nie tylko w książkach czy pismach ale również w reklamach, sztukach plastycznych czy jako ozdoby. Ewolucja pisma zaowocowała rozmaitością czcionki (i to nie tylko ze względu na różnorodność języków). Najciekawsze jest jednak na ile sposobów litery są dziś wykorzystywane.

Litery na ściany

litery ze styroduruOd dawna na wszelkich budynkach – prywatnych i publicznych – pojawiały się litery w celu informacyjnym (adres, nazwa zakładu). Jest tak nadal jednak formy jakie potrafią przybierać są nierzadko bardzo wyszukane. Różnorodność czcionki, kolorów, mieszanie ich z elementami graficznymi powoduje, że każdy napotkany napis jest na swój sposób oryginalny. Coraz więcej takich naściennych napisów jest wykonywanych w formie brył 3D i mocowanych do ściany. Pozwala na to nie tylko rozwój techniki wycinania (głównie laserowego) w najrozmaitszych materiałach, ale przede wszystkim jakość samego materiału. Jednym z najpopularniejszych i najtrwalszych w tym momencie materiałów jest styrodur (oryginalnie stosowany w budownictwie). Dzięki swojej strukturze jest wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne, ale przede wszystkim pogodowe (nie chłonie wilgoci). Ponadto, jako podobny strukturą do styropianu, jest w miarę lekki dzięki czemu łatwiej go zamontować (niż na przykład litery z drewna czy metalu) i nie obciąża ściany. Dodatkowo posiada gładką powierzchnię, więc litery ze styroduru mogą być ozdobione w dowolny sposób.

Większość ludzi to wzrokowcy. Dobrze i ciekawie wykonany napis łatwiej zapada nam w pamięć. Dlatego ważne jest aby przy wykonywaniu napisów, które mają zdobić ścianę precyzyjnie przemyśleć jaki cel chcemy uzyskać. A ponieważ z reguły są to instalacje na długi czas warto zadbać o ich trwałość.