Ryzyko podatkowe w działalności gospodarczej – zwłaszcza przedsiębiorstw z sektora małych i średnich jest niezwykle istotna do zdiagnozowania, oceny i wyboru metody jego minimalizowania. To właśnie sankcje karno-skarbowe i wszelkie kontrolę mogą być bardzo uciążliwe.
Czy szkolić się bieżąco z vat?
Nieznajomość przepisów nie zwalnia z odpowiedzialności. Takim znanym mottem należy się kierować. Miejmy też na uwadze, iż tylko uczące się środowisko pracy, nasz kapitał ludzki pozwoli przedsiębiorcy na rozwój i wdrażanie innowacji, a w przypadku dużej zmienności przepisów – zwłaszcza tych podatkowych – uchroni przed dotkliwymi skutkami finansowymi. Dlatego tak istotne jest chociażby szkolenie z vat czy szkolenie z cit. Te dwie kategorie podatkowe to bolączka przedsiębiorców. Całkiem niedawno, bo od 1 listopada 2019 roku mieliśmy istotną nowelizację ustawy o VAT, w zakresie mechanizmu podzielonej płatności, tzw. split payment. Załącznik 15 do ów ustawy, prezentujący rozbudowany katalog 150 pozycji towarów objętych tym mechanizmem, nastręcza nie lada interpretacyjnych zagwozdek firmom. Bez dobrego doradcy podatkowego albo właśnie szkoleń w tym zakresie, ciężko o spokój ducha, przy realizacji płatności na rzecz kontrahentów czy wystawianiu faktur sprzedażowych. Przewidziane sankcje są bowiem bardzo dotkliwe. Nie ulega wątpliwości, że szkolić się jest warto.
Bardzo ważna tematyka szkoleń to również zagadnienia związane m. in z fakturami walutowymi – koszt dla potrzeb cit a podatek VAT, faktury wewnątrzwspólnotowe, import towarów i usług a moment VAT, kwestie związane z JPK, VAT przy samochodach czy też podatek VAT a kwestie rat leasingowych. Ważna jest też tematyka bilansowa firmy, jak również kalkulacje związane z podatkiem cit.