Wyprawy terenowe są bardzo popularne wśród entuzjastów szkoły przetrwania, aczkolwiek tylko najwięksi zapaleńcy wybierają się na wypady z minimalną ilością wyposażenia. Tacy entuzjaści outdooru korzystają wyłącznie z materiałów dostępnych wokół obozowiska, i używają najprostszych narzędzi do wykonania każdej pracy.
Techniki sztuki przetrwania w terenie
Wyprawy w których biorą udział tacy entuzjaści, i najbardziej zaprawieni survivaliści, są jednymi z najtrudniejszych, a jednocześnie najbardziej satysfakcjonujących wypraw terenowych, i pozwalają sprawdzić umiejętności przetrwania w ekstremalnych warunkach. Techniki które służą do wykonywania niemal wszystkich czynności w obozie, jak również poza nim, nazywane są zbiorowo bushcraft, sztuką tworzenia podstawowych narzędzi i schronienia z każdego materiału, jaki jest dostępny dla survivalisty w najbliższym otoczeniu. Takie techniki są zazwyczaj wykształcane samodzielnie, lub przekazywane od jednego entuzjasty do drugiego, aczkolwiek niektóre drużyny survivalistów urządzają bardzo profesjonalne szkolenia i obozy, na których chętne osoby mogą takowe umiejętności nabyć. Mogą to być sposoby na oczyszczanie wody pitnej naturalnymi metodami, techniki zabezpieczenia obozu przed zwierzętami czy też budowa bezpiecznego i skutecznego schronienia w dowolnym terenie.
Nie jest to w żadnym wypadku sztuka łatwa, a jej nauczenie często zajmuje bardzo dużo czasu, aczkolwiek nawet najprostsze techniki pozwalają na komfortowe odbycie nawet długiej wyprawy terenowej bez posiadania żadnych urządzeń nawigacyjnych, narzędzi czy wyposażenia obozowego. Kursy i szkolenia bushcraftowe są więc oblegane przez początkujących entuzjastów, dopiero szlifujących umiejętności, jak i przez miłośników outdooru.