Przejdź do treści

Wiercenie studni z rurowaniem otworu – zalety

Ludzie są coraz bardziej świadomi tego, że na własnej działce mogą korzystać z różnych źródeł energii odnawialnej. Wiadomo, że najpierw trzeba zainwestować, ale te pieniądze szybko się zwracają. Jednym z pomysłów jest wykopanie studni głębinowej.

Studnie głębinowe wiercone z rurowaniem otworu

studnie na działce w BielskuJest co najmniej kilka metod kopania studni. Wśród nich można wyróżnić np. studnie wiercone wraz z rurowaniem otworu. Są to nowoczesne studnie, które mają wiele zalet. W metodzie tej dochodzi do przewiercenia aż do warstwy wodonośnej. Następnie wykonuje się dalsze wiercenie wraz z rurowaniem otworu. Kiedy uzyska się już odpowiednią głębokość, dochodzi do zapuszczenia filtru. Następnie rury robocze zostają usunięte. Dzięki tej metodzie można spokojnie wychwycić warstwę wodonośną i to z dużą dokładnością, bo nawet do 20 cm. W obrębie odwiertu nie dochodzi do dużej dewastacji terenu jak to bywa w przypadku kopania zwykłych studni. W tej metodzie jest możliwość zafiltrowania warstwy wodonośnej. Miąższość tej warstwy wyniesie nawet 50 cm, a więc bardzo dużo. Takie studnie na działce w Bielsku są obecnie bardzo popularne. Ogromną zaletą jest też to, że studnie głębinowe tego typu mają przeżywalność do 50 lat, a więc bardzo dużo! Studnie wiercone wraz z rurowaniem otworu mają tylko jedną główną wadę. Odwiert jest długotrwały. Jeśli studnia jest głębsza niż 30 m, to czas takiego odwiertu jest naprawdę długi. Mimo wszystko warto skorzystać z tej metody i cieszyć się studnią na swoim terenie. Nie ma niczego lepszego niż korzystanie z wody zupełnie za darmo, a do tego z wody naprawdę wysokiej jakości.

Przed wykorzystaniem wody głębinowej należy wysłać ją do specjalistycznego badania w laboratorium lub po prostu w sanepidzie. Badanie wody kosztuje około 150 zł – wraz z badaniem poziomu metali.