Przejdź do treści

Włókna do zbrojenia betonu

Nowoczesne metody zbrojenia betonu, sprawiają, że żelbet staje się coraz bardziej uniwersalnym materiałem. Każdy w końcu wie, że odpowiednie zbrojenie odgrywa kluczową rolę we właściwościach żelbetu. W ostatnim czasie opracowano nawet taki rodzaj zbrojenia, który nie wymaga używania grubych prętów zbrojeniowych, które układa się przed wylaniem betonu.

Mocne fibrobetony stosuje się na posadzki

mocny fibrobetonWymyślono, że zbrojenie można już zaaplikować w samej mieszance betonowej. Oczywiście nie w postaci grubych prętów, ale włókien stalowych, które w dużych ilościach zapewniają odpowiednią wytrzymałość betonu na rozciąganie. Takie włókna dozuje się już na etapie produkcji betonu w betoniarni. Dozuje się je bezpośrednio do mieszalnika, a jako, że są to małe elementy, a nie duże pręty, to nie wpływają one w żaden sposób na urabialność betonu. Dla nas jest to po prostu zwykła mieszanka betonowa, tylko bardziej wytrzymała. Wielu konstruktorów już doświadczyło tego, jak mocny fibrobeton wpływa na konstrukcję. Jego wytrzymałość jest zaskakująco dobra. Można w wielu miejscach stosować fibrobeton bez konieczności zbrojenia. Poleca się go na przykład na posadzki lub jako wzmocnienie wylewki stropów. W tych przypadkach bez problemu obejdziemy się bez dodatkowego zbrojenia, w postaci siatek stalowych. Nie muszą chyba mówić, ile to oszczędza czasu na budowie. Pomijamy w końcu w tym przypadku etap układania zbrojenia, który zajmuje często kila godzin.

Trzeba sobie zdawać sprawę, z tego, że firbrobeton nie zawsze sprawdzi się jako zbrojenie podciągów, czy też fundamentów. Duże naprężenia, jakie występują w tych elementach, sprawiają, że trzeba ostrożnie podchodzić do tego tematu. Można go jednak użyć także, w tych przypadkach, ale raczej jako wzmocnienie już wcześniej przygotowanego zbrojenia.