Wybierając automat paszowy dla trzody chlewnej, należy zwrócić szczególną uwagę na grupę wiekową świń. Inne automaty paszowe wybiera się dla prosiąt, inne dla tuczników, warchlaków, macior. Wynika to z innego zapotrzebowania energetycznego zwierząt.
Automat do zadawania paszy wykonany ze stali nierdzewnej
Poza tym niektóre grupy wiekowe powinny być karmione suchą karmą, a inne karmą mokrą. Tańsze automaty paszowe dają możliwość karmienia tylko jednym rodzajem karmy np. karmą suchą. W bardziej nowoczesnych automatach paszowych montuje się specjalne zraszacze, które pozwalają na namaczanie wodą suchej karmy, dzięki czemu powstaje karma mokra. Ponadto niejednokrotnie to zwierzę samo może zdecydować, w jakim stopniu namoczenia chce spożywać karmę. Takie dobre automaty paszowe dla trzody działają na dotyk – kiedy świnia zaczyna drażnić czujnik automatu, pasza wysypuje się na zewnątrz. Należy wybrać taki automat, który będzie zadawał karmę w określone miejsce wokół niego, by nie dochodziło do wysypywania karmy na podłogę, tracenia jej przez szczeliny w rusztach betonowych, bo to powoduje dodatkowe nakłady finansowe. Są różne automaty – jedne mogą obsługiwać tylko kilkanaście sztuk, ale w dużych hodowlach lepiej zainwestować w nowoczesne automaty, które są w stanie obsłużyć nawet 75 sztuk świń. Oczywiście za jednym razem z automatu może korzystać tylko kilka świń – zazwyczaj ok. 9.
Do automatu dołączany jest również kosz zasypowy, który został przystosowany do mechanicznego zadawania karmy. Poza tym automat paszowy posiada również koryto. Powinno ono być wykonane z najlepszego materiału, który nie będzie podrażniał zwierząt. Najlepiej jeśli będzie to stal nierdzewna. Koryto paszowe nie powinno posiadać ostrych i niebezpiecznych dla świń krawędzi. Cały automat paszowy wykonywany jest zazwyczaj ze stali nierdzewnej.