Przejdź do treści

Wybór automatu zadającego paszę w zależności od grupy wiekowej

 

Wybierając automat paszowy dla trzody chlewnej, należy zwrócić szczególną uwagę na grupę wiekową świń. Inne automaty paszowe wybiera się dla prosiąt, inne dla tuczników, warchlaków, macior. Wynika to z innego zapotrzebowania energetycznego zwierząt.

Automat do zadawania paszy wykonany ze stali nierdzewnej

automaty paszowe dla trzodyPoza tym niektóre grupy wiekowe powinny być karmione suchą karmą, a inne karmą mokrą. Tańsze automaty paszowe dają możliwość karmienia tylko jednym rodzajem karmy np. karmą suchą. W bardziej nowoczesnych automatach paszowych montuje się specjalne zraszacze, które pozwalają na namaczanie wodą suchej karmy, dzięki czemu powstaje karma mokra. Ponadto niejednokrotnie to zwierzę samo może zdecydować, w jakim stopniu namoczenia chce spożywać karmę. Takie dobre automaty paszowe dla trzody działają na dotyk – kiedy świnia zaczyna drażnić czujnik automatu, pasza wysypuje się na zewnątrz. Należy wybrać taki automat, który będzie zadawał karmę w określone miejsce wokół niego, by nie dochodziło do wysypywania karmy na podłogę, tracenia jej przez szczeliny w rusztach betonowych, bo to powoduje dodatkowe nakłady finansowe. Są różne automaty – jedne mogą obsługiwać tylko kilkanaście sztuk, ale w dużych hodowlach lepiej zainwestować w nowoczesne automaty, które są w stanie obsłużyć nawet 75 sztuk świń. Oczywiście za jednym razem z automatu może korzystać tylko kilka świń – zazwyczaj ok. 9.

Do automatu dołączany jest również kosz zasypowy, który został przystosowany do mechanicznego zadawania karmy. Poza tym automat paszowy posiada również koryto. Powinno ono być wykonane z najlepszego materiału, który nie będzie podrażniał zwierząt. Najlepiej jeśli będzie to stal nierdzewna. Koryto paszowe nie powinno posiadać ostrych i niebezpiecznych dla świń krawędzi. Cały automat paszowy wykonywany jest zazwyczaj ze stali nierdzewnej.