Przejdź do treści

Wybór odpowiedniej kancelarii prawniczej

W Poznaniu działa duża liczba firm oferujących usług prawnicze. Są to zarówno kancelarie adwokackie, kancelarie radców prawnych oraz kancelarie notarialne. Rzadko zdajemy sobie sprawę z tego jakie doradztwo prawne w Poznaniu jest dla nas odpowiednio dostosowane.

Doradztwo prawne – jaką dziedzinę powinniśmy wybrać?

doradztwo prawne w PoznaniuIstnieje wiele kancelarii oferujących doradztwo prawne w Poznaniu. Musimy jednak wybrać odpowiednią, pasującą do naszego indywidualnego przypadku. Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć jaką gałęzią prawa zajmuje się doradztwo prawne w Poznaniu. Wyróżniamy dwie podstawowe gałęzie prawa. Dzielimy je na prawo prywatne oraz publiczne. Przed zdecydowaniem się na konkretne doradztwo prawne w Poznaniu warto ustalić na co dana kancelaria jest nastawiona. Prawo prywatne reguluje stosunki między autonomicznymi podmiotami. Występuje tam samodzielne kształtowanie swojej sytuacji prawnej. Występuje tam brak władczego podporządkowania jednego podmiotu drugiemu, czyli nie ma możliwości władczego kreowania sytuacji drugiego podmiotu, żaden podmiot nie uzyskuje do tego kompetencji (np. w regulaminie bankowym bank nie może sam dowolnie wymyśleć kosztów kredytu). Prawo publiczne zaś to typowe władcze podporządkowanie sytuacji jednego podmiotu. Przykładem są tutaj organy podatkowe. Podstawowa cecha prawa publicznego to brak autonomiczności podmiotów. Nie występuje tam także swoboda kształtowania swojej sytuacji prawnej, zwykle wykonujemy jakieś nadane nam obowiązki.

Usługi takie jak doradztwo prawne w Poznaniu służą temu, by nam pomóc. Prawo jest jednak dość rozległą dziedziną, dlatego występują kancelarie, które specjalizują się bardziej w prawie prywatnym lub w prawie publicznym.