Przejdź do treści

Wycieczka na toruńską starówkę wiosną

Powiedzenie „cudze chwalicie, swego nie znacie” jest szczególnie aktualne w dzisiejszych czasach, kiedy dzięki tanim biletom lotniczym możemy zwiedzać cały świat. Często okazuje się bowiem, że nie znamy najpiękniejszych polskich miast. Warto planować takie wycieczki zwłaszcza wiosenną porą.

Toruńskie Stare Miasto

piękna toruńska starówkaToruń to jedno z najbardziej malowniczo położonych i najlepiej zachowanych miast polskich. Turystów szczególnie przyciąga piękna toruńska starówka, która nieodmiennie zachwyca niezależnie od pory roku. Jednak chyba najbardziej urokliwie prezentuje się wiosenną porą, w pełnym słońcu. Najstarsza część Starego Miasta powstała w trzynastym wieku. W jej centrum, na rynku znajduje się Ratusz Staromiejski – zbudowany w stylu gotyckim i do dziś uznawany za jeden z najdoskonalszych przykładów europejskiej architektury mieszczańskiej. Rynek wraz z ratuszem i swoimi bogato zdobionymi kamienicami w stylu renesansowym czy barokowym przyciąga turystów z wielu różnych krajów, których spotkać tam można o niemal każdej porze dnia. Oprócz kościołów czy bazyliki, wielu ludzi przyciąga również stojący na rynku pomnik Mikołaja Kopernika, słynnego astronoma. Toruń do dziś niemal całkowicie zachował swój dawny, średniowieczny układ ulic, nie dziwi więc, że Stare i Nowe Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Podziwiać starówkę można zarówno podczas spacerów, uwieczniając piękno miasta na licznych zdjęciach, jak i siedząc w licznych, gustownych kawiarniach, smakując pyszne lody czy słynne pierniki toruńskie. 

Jeśli więc, zachęceni wiosenną pogodą, planujemy już pierwsze weekendowe wycieczki, koniecznie weźmy pod uwagę Toruń. Stare Miasto z licznymi zabytkami i słodkimi wypiekami zapewni wrażeń na długi czas.