Przejdź do treści

Wykorzystanie napędów 4×4 w traktorach

Ciągniki rolnicze to bardzo wydajne maszyny do obrabiania pól. Każde gospodarstwo na świecie używa ich jako podstawowego sprzętu, ale oczywiście, gdy ktoś zdaje sobie sprawę z tego, czym jest traktor wie, że sam pojazd niewiele zdziała. Na szczęście do traktorów można podpiąć wiele innych maszyn, dla których będzie stanowił on napęd.

W ciężkich warunkach sprawdzi się traktor rolniczy 4×4

traktory rolnicze 4x4Traktory właściwie służą maszynom jako pojazd, przy pomocy którego maszyny stają się mobilne, a także mają dzięki traktorowi napęd do zasilania ich mechanizmów. Odbywa się to poprzez instalację hydrauliczną oraz wał napędowy. Zadaniem traktora jest odpowiednie dowiezienie na miejsce maszyny oraz transport jej w miarę postępu prac. Nie muszę tutaj jednocześnie wspominać, że traktory pracują raczej w ciężkich warunkach, w jakich nie poradziłby sobie inny pojazd. Ziemia uprawna jest miękka, a przy niekorzystnych warunkach pogodowych tylko się to pogłębia. Traktory oczywiście ze względu na swoją konstrukcję, a zwłaszcza duże tylne koło powiązane z napędem radzi sobie w takich warunkach dobrze. Jeszcze lepiej radzą sobie traktory rolnicze 4×4, a zwłaszcza w terenach podmokłych. W ich przypadku napęd zbudowany jest inaczej i napędza wszystkie cztery koła. Zatem jeśli traktor zakopie się tylnymi kołami w gruncie, to zawsze jeszcze przednie koła dadzą mu dodatkowe podparcie i moc, aby się z tej sytuacji wykopać. Szczególnie duże i wydajne traktory wyposażane są w napęd na cztery koła.

Pośród ciągników, te z napędem na cztery koła na razie stanowią mniejszość. Być może wynika to z ceny zakupu, jednak jak pokazują bieżące dane ten trend się zmienia na korzyść ciągników z napędem na wszystkie koła. Prawdopodobnie rolnicy dostrzegają zalety posiadania takiego pojazdu i chcą w niego zainwestować. To może być słuszna decyzja.