Przejdź do treści

Z czego się składa wentylacja mechaniczna?

Sprawną wymianę powietrza w naszych pomieszczeniach, w każdych warunkach atmosferycznych oraz redukcję strat ciepła o ponad połowę, zapewnia system wentylacji z urządzeniem do odzysku ciepła z powietrza wywiewanego czyli rekuperatorem.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Wentylacja wydajna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepław domu energooszczędnym nie tylko powinna zapewnić jego mieszkańcom odpowiedni ilość świeżego powietrza oraz usuwać na zewnątrz zapachy, nadmiar dwutlenku węgla czy wilgoci, ale również powinna umożliwiać odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego z budynku. Takie ciepło tracone jest bezpowrotnie w przypadku wentylacji grawitacyjnej. Dlatego też optymalnym rozwiązaniem wentylacyjnym dla każdego domu jest więc system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła z rekuperatorem. System ten, oparty na średniej klasy urządzeniach zapewni nam odzysk ciepła z powietrza wywiewanego na poziomie około 95% a to w praktyce oznacza, że straty energetyczne w wyniku wentylacji pomieszczeń ograniczone są do minimum. Wydajna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła zapewnia stałe dostarczanie do budynku oraz jednoczesne usuwanie takiej ilości powietrza, która gwarantuje wszystkim domownikom skuteczność wentylacji oraz komfort klimatyczny. System wentylacji mechanicznej składa się z rekuperatora, czyli urządzenia, które zimą podgrzewa a chodzi latem powietrze przedostające się do naszych pomieszczeń. Składa się również z czerpni i wyrzutni powietrza, którymi powietrze wpływa i wypływa oraz z kanałów wentylacyjnych zakończonych nawiewnikami i kratkami wyciągowymi.

Obecnie na rynku dostępnych jest coraz więcej modeli rekuperatorów. Jeśli zdecydujemy się na konkretne urządzenie warto nie tylko porównać jego ceny w różnych sklepach, ale przede wszystkim dostępność serwisu, koszty eksploatacyjne i jakość wykonania.