Przejdź do treści

Zastosowanie rozdzielaczy hydraulicznych

 

Urządzenia hydrauliczne są bardzo często stosowanymi rozwiązaniami w takich branżach jak ratownictwo techniczne czy budownictwo. Dzięki nim możliwe jest wykonywanie wielu zadań w tym samym czasie. Do prawidłowego działania takich maszyn niezbędne są odpowiednie elementy układów hydraulicznych takie jak węże czy rozdzielacze.

Równoczesna praca – znaczenie rozdzielacza w hydraulice

rozdzielacze hydrauliczneNowoczesne urządzenia umożliwiające wykonywanie kilku zadań jednocześnie, są zazwyczaj sterowane przy pomocy układów hydraulicznych. Aby możliwe było używanie kilku narzędzi bez konieczności każdorazowego ich odłączania niezbędnymi elementami takich układów są rozdzielacze hydrauliczne. Umożliwiają one przełączenie za pomocą dźwigni kierunku przepływu cieczy na dane narzędzie. Dodatkowo takie rozdzielacze poza możliwością przełączenia danego narzędzia umożliwiają one takie ustawienie kierunku cieczy, które pozwala na skierowanie płynu hydraulicznego na oby dwie przystawki tak by mogły one jednocześnie pracować. Należy jednak pamiętać o okresowym sprawdzaniu stanu technicznego poszczególnych rozdzielaczy gdyż mogą one ulegać częstym awariom na przykład w wyniku nieprawidłowego rozdzielenia cieczy zasilającej dwie różne przystawki. Naprawa takiego rozdzielacza hydraulicznego wymaga użycia specjalistycznego sprzętu, co powoduje, że takie usługi są bardzo kosztowne i zajmują znaczną ilość czasu w jakim dana maszyna nie może być używana.

Jak zatem widać dzięki rozdzielaczom w hydraulice możliwe jest wykonywanie kilku zadań jednocześnie co sprawia, iż zamówienia mogą być realizowane o wiele szybciej co pozytywnie wpływa na opinie o wykonujących je firmach. Opisane powyżej rozwiązanie sprawia, że obsługa maszyn staje się bardziej komfortowa a co najważniejsze szybsza.